Türkiye’de 8 milyon emekli açlık hududunun altında aylık alıyor

İstanbul Üsküdar’da bir emekli kahvesi… Masanın etrafında kimi emekçi kimi memur olarak çalışmış beşerler oturuyor. Hız asık, moral bozuk. En kıymetli gündem “geçim kaygısı ve çocukların geleceği.”

Büyük kısmı minimum fiyata bile ulaşamayan maaşlarıyla geçinmeye çalışan 14 milyona yakın emekli, hükümetin 25 milyar TL’ye mal olacağı öne sürülen sebebi ile artırmadığı bayram ikramiyelerini almaya hazırlanıyor. 27-29 Nisan tarihleri içinde alınacak 1100 TL ikramiye öncesi Üsküdar’da Türkiye Emekliler Derneği’nin teşebbüsü ile kurulan ve fiyatsız hizmet veren İkinci Bahar Kahvesi’ne uğruyoruz. İkramiye için bekledikleri 2 bin liranın kabul edilmemesine büyük reaksiyon gösteriyorlar. “Biz o ikramiyeyle tatile çıkmayacaktık aslına bakarsan. En azından rahat rahat aylık erzağımızı alacaktık” diyorlar.

“SOSYAL YARDIM YOK”

Kirasını, borcunu ödeyince maaşından geriye yalnızca 2 lira kaldığını söylüyor 60 yaşındaki Özkan Piyaz. Konutta dört kişi yaşıyorlar, iki çocuğu var, okuyor. Konutu de kira… O kadar kahra düşmüş ki Cumhurbaşkanlığı İrtibat Merkezi (CİMER) aracılığıyla Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’ndan toplumsal yardım istemiş. Lakin cevap olumsuz. Piyaz, “Ailede emekli bir kişi dahi olsa hiç bir toplumsal yardımdan faydalanamıyorsunuz. Devlet bana diyor ki sen emekli maaşı alıyorsun, toplumsal yardım alamazsın. Ben bilhassa bayram ikramiyesinden epey ümitliydim, biraz rahatlarım diyordum lakin o da olmadı. Sahiden nasıl yaşayacağız bilmiyorum. Konuta kapanıp ölmeyi beklerim bu parayla. Çocuklarımı okutmak için iş aramak zorundayım” diyor. “Evden çıkarken torunlar bir şey istemesin diye dua ediyoruz” diyen Orhan Karadağ ise şöyleki konuşuyor:

ET YERİNE BULYON

“Torunlara cips alırdım ben 7 liraya, bugün 15 lira olmuş. Bana zabıtaya şikâyet et demeyin. Zabıta görmüyor mu marketleri? Evvelden yoksulların alışveriş yaptığı marketler artık harika lüks oldu. Evvelden aylık alışveriş yapardık, artık o denli bir şey yok. Maaş yettiği kadar alıp onunla bir ay geçinmeye çalışıyoruz.”

Türkiye Emekliler Derneği Üsküdar Şube Lideri Fatma Önerge de 65 yaşında bir emekli. Marketlerden taneyle meyve zerzevat aldığını söylüyor. “Eskiden et alırdık rahat rahat, artık yemeğe et tadı versin diye bulyon koyuyoruz” diyor ve emeklilerin sıkıntılarını şu biçimde sıralıyor:

“Eskiden bayramda maaştan kısıp edip 50 lira harçlık veriyorlardı toruna artık 20 lira bile veremiyorlar. Bağışıklığınıza dikkat edin ton balığı, vitamin alın diyorlar bize. Ben dün brokoli alayım dedim, 25 liraydı pazarda. Bir de kiralardan bıktık. TOKİ’nin Anadolu’daki projelerine başvurabilme hakkı olsa birçoğu durmaz burada masraf.”

12 MİLYON EMEKLİ BANKALARA BORÇLU

Türkiye’de 13 milyon 662 bin kişi emekli aylığı alıyor. Bunlardan 9 milyon 321 bini kendi aylığını alıyor. 3 milyon 950 bin kişi ise dul ve yetim aylığı alıyor. 2022 yılbaşında emeklilere yüzde 25.48-27.48 artırım yapıldı. En düşük emekli aylığı 2 bin 500 TL oldu. Türkiye’de 1 milyon 266 bin emekli, bu maaşla geçinmeye çalışıyor. 12.5 milyon emekli bankalara borçlu. 8 milyonu açlık
sınırının altında yaşıyor ve iş arıyor. Açlık hududu 4 bin 928 lira, yoksulluk hududu ise 16 bin 52 lira oldu. Emekliler acil olarak seyyanen artırım istiyor.

“İKRAMIYE ASGARİ ÜCRETE EŞİTLENSİN”

Emekli-Sen Lideri Cengiz Yavuz, 2018’den bugüne ikramiyenin yalnızca yüzde 10 artırıldığını hatırlatarak, enflasyon oranına nazaran beş yıllık ikramiye kaybının kişi başı yaklaşık 5 bin lira olduğunu söylemiş oldu. Bu ikramiyenin emekli için yok kararında olduğunu vurgulayan Yavuz, “Asgari fiyat hemen güncellenmeli ve en az emekli maaşı ile ikramiye bu düzeye getirilmeli. Bu gayeyle 1 Mayıs’ta da ön saflarda emeklinin sesini duyuracağız, daha sonrasında da her vilayette sokakta olacağız” dedi.

yatırım tavsiyesi içermez