Sevgili Rai, opera sadece yaşlılar için bir gösteri değil – Sinema – Blog

Rai’ye teşekkür edilmesi gerektiğini söylüyorum çünkü bu durumlarda gerçekten bir kamu hizmeti haline geliyor. La Scala’nın “prömiyerinden” dünkü canlı yayından bahsediyorum. Yüksek tanımlı ve iyi akustik performansta yayın (tabii ki, ilk perde sırasında, o mikrofon, ara sıra büyük bir gürültüyle sopaya çarpan Maestro Barenboim’in podyumuna çok yakın…), sağduyulu yön, hepsi bir arada güzel bir televizyon sayfa. Bir rezervasyonla. La Scala süper galasının “prömiyerine” her zaman belirli bir tür insanın katıldığını anlıyorum, diyelim ki genellikle en yeşil yaştan değil. Ama gösteriden önceki ve aradaki tüm konuşmaları ve yorumları altmış yaşından küçük olmayan insanlara emanet etmek niye? Bu bir ayrımcılık sorunu değil, iletişim sorunudur. Sanki az ya da çok bilinçsizce, melodramın sadece yaşlı insanlara ait bir konu olduğu fikrinin geçmesine izin veriyorsunuz. Ve elbette durum böyle değil. Aksine, opera, güçlü, hatta şiddetli duygularla dolu, duygusal olarak hayati bir sanat biçimi olmaya devam ediyor. Ve Beethoven’ın otuzlu yaşlarının başında bestelediği ve ona muazzam bir güç hissi katan Fidelio’nun durumu tam olarak budur. Genç kalplere de hitap edebiliyor, belki özellikle onlara. Bunların hiçbiri, sandalyelerinin tepesinden bilgelik ve bilgi damlaları damlatıyormuş gibi görünen yaşlı yorumcuların kendini beğenmiş, profesörce bir geçit töreni yapan Rai5’in canlı yayın organizasyonundan kaynaklanmadı. Müzik kültürünü ve güzel mirasımızı olabildiğince çok eve götürmenin en iyi yolu bu mu bilmiyorum.
Sonuç olarak, Fidelio’nun Rai5’teki canlı yayını 300.000’in biraz üzerinde seyirci kaydetti. Umut edecek başka bir şey yoktu. Elbette Rai buna biraz daha inansaydı ve Scala olayıyla ilgilenseydi, bilmiyorum, örneğin Sky’ın X Factor’u tanıttığı gibi, reklam patlamaları ve yeterli vurgu ile, kim bilir seyirci iki katına çıkabilirdi . Bu, üst düzey kültürel etkinliklerin tozlulukları içinde dokunulmaz müze parçaları olarak ele alınması gerektiği anlamına gelmez: TV iletişiminin, sanat söz konusu olduğunda bile kendi kuralları vardır.

Etiketler: Beethoven, Daniel Barenboim, Fidelio, melodram, Rai, Scala, televizyon
Kategorilenmemiş | 19 Yorum »