Otomotiv kesiminde büyük kriz: En makûs Temmuz performansı

İngiltere’de araba üretimi geçen ay çip krizinin tesiriyle sert düştü. 2021 Temmuz ayında gerçekleşen araba üretimi, bölüm için 1956’dan bu yana gerçekleşen en makûs Temmuz performansı.

Küresel çip krizi ve corona virüsü salgını niçiniyle gerçekleşen işçi eksikliği ile tedarik zincirindeki sıkıntılar niçiniyle araba piyasasındaki üretim krizi tüm dünyada devam ediyor. Krizin en çok etkilendiği yerlerden birisi ise İngiltere oldu.

ÜRETİM VE İHRACAT DÜŞTÜ

İngiltere’nin değerli ticaret birliklerinden biri olan Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği’nin (SMMT) deklare ettiğı bilgilere göre, Temmuz ayında ülkede yapılan araba üretimi bundan evvelki yılın birebir ayına bakılırsa yüzde 37 düştü. İhracat da birebir oranda düşüş gösterdi. Yılın birinci 7 ayındaki üretim pandemi öncesi devir olan 2019’un yüzde 29 gerisine düştü.

SMTT Lideri Mike Hawes, “İzolasyon kuralları değiştikçe işçi sorunu azalacak olsa da dünya çapındaki yarı iletken badiresi azalma belirtisi göstermiyor” dedi.

Araba sanayisi, 78,9 milyar sterlin ciro ile İngiltere iktisadının en kıymetli modüllerinden biri. Bu sanayi, üretimde 180 bin, tedarik zincirinde 864 bin kişiyi istihdam ediyor. İngiltere’de otomotiv sanayisinin krize girmesi Brexit ve pandemi niçiniyle zorda olan ekonomiyi daha da zora sokabilir.

ÇİP KRİZİ NEDİR? KRİZİN SONUÇLARI NELER?

Çipler, yarı iletken hususlar ile tasarlanmış metal bir levha üzerine yerleştirilen elektronik devreler olarak tanımlanabilir. Çipler bilgisayarlardan arabaya bir hayli elektronik eserde kullanılıyor. Yeni araçlar da epey sayıda yarı iletken de denilen mikro çip içeriyor.

2020 yılında başlayan corona virüsü salgını niçiniyle elektronik eserlere olan talebin artması ve tedarik zincirinde aksamalar yaşanması, akıllı telefonlardan bilgisayarlara, askeri ekipmanlardan arabalara kadar birfazlaca teknolojik eserin üretiminde kullanılan çiplerin arzında global bir kıtlığı birlikteinde getirdi.

Goldman Sachs’taki analistler, çip krizinin 2021’de global araba üreticilerinin faaliyet kârlarını 20 milyar dolar düşeceğini iddia ediyor.

Global çip sorunu niçiniyle bu yıl dünya çapında geçen yıldan 7,1 milyon daha az araba üretileceği iddia ediliyor.

-Kaynak: Sözcü

yatırım tavsiyesi içermez