Hazine ve Maliye Bakanlığı 30’a yakın dalda fiyat kontrolü yaptı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, fahiş fiyat ve stokçulukla çaba, KDV indirimlerinin etiketlere yansıyıp yansımadığını denetim etmek ve kayıt dışı iktisatla faal gayret hedefiyle saha çalışmalarını hızlandırarak, yaklaşık 30 bölümde fiyat kontrolü gerçekleştirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, piyasadaki meblağları mercek altına alan Bakanlık, biroldukca dala ait yaptığı ayrıntılı risk tahlilleri çerçevesinde ülke geneline yönelik kontrol planları hazırladı.

Kontrol planları doğrultusunda faaliyet alanlarıyla ciro büyüklükleri dikkate alınarak Bakanlık risk tahlil sistemleri neticelerina göre belirlenen besin, otomotiv, yağ, gübre, şeker, inşaat gereçleri, alkollü içecek, tütün eserleri, sıvı yakıt, demir-çelik, tahıl, kahve ve canlı kümes hayvanları toptan ticareti üzere 30’a yakın kesimde faaliyet gösteren mükelleflerin adreslerinde saha kontrolü çalışması icra edildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin talimatıyla temel muhtaçlık mamüllerinde KDV indirimleri başta olmak üzere vatandaşların alım güçlerini artırmak ismine alınan kararların aktifliğini azaltacak tarafta uygulamalar yapan firmalar tespit edilerek, vergi kayıp kaçağının önüne geçmek gayesiyle kontroller artırıldı.

Besin kesimine yönelik kontrollerde, tedarik zincirleri dikkate alınarak eserlerde üretim yerinden son tüketicilere ulaşma basamağına kadar arz–talep istikrarıyla uyuşmayacak spekülatif fiyat artışının olup olmadığı konusuna bilhassa bakıldı.

KDV oranlarının hakikat uygulanıp uygulanmadığı başta olmak üzere bilhassa evrak sistemine ahenk konusuna azami dikkat edilen kontrollerde, fiili stok sayımları yapılarak işletmelerdeki ana girdiler kararında ne kadar eser üretildiği denetim edildi. Bu kapsamda ekonomik faaliyetlerin ağır olduğu yerlerde sevk irsaliyesiz mal sevkiyatlarının yapıldığı tespit edilen işletmelere gerekli cezalar kesildi.

İş yerlerinde sigortasız ve kayıt dışı çalışanlara ait gerekli tespitler yapılarak cezai süreçler uygulandı.

Bakan Nebati’nin şubatta oluşturulacağını duyurduğu Enflasyonla Gayret Timi, fahiş fiyat artışlarına karşı kontrollerini sürdürüyor. Fahiş fiyat artışlarına karşı uğraş ve kontroller ilerleyen günlerde de devam edecek.

yatırım tavsiyesi içermez