Fitch petrol meblağları öngörüsünü deklare etti

Fitch Ratings petrol fiyatları öngörüsünü paylaştı. Yapılan açıklamada, koronavirüs salgınına yönelik aşı çalışmalarının başarılı olması ve kısıtlamaların daha da hafifçeletilmesi durumunda petrol talebinde artış eğiliminin yılın ikinci yarısında da devam edeceği bildirildi.

Yeni virüs türevlerinden kaynaklı olay artışlarının talepteki toparlanma beklentilerini olumsuz etkilemeyi sürdürdüğüne işaret edilen açıklamada, OPEC+ ülkelerinin üretim siyasetlerinin petrol arzı idaresinde değerini koruduğu açıklandı.

OPEC+ ülkelerinin nisanda kabul ettiği ve haziranda uygulamaya aldığı üretim artışlarının artan talebi karşılamaya yardımcı olacağı lakin yılın ikinci yarısında piyasayı dengelemek için yetersiz kalacağı söz edildi.

“FİYATLARDA DALGALANMAYA SEBEP OLABİLİR”

Açıklamada, OPEC+ kümesi ülkelerinin günde yaklaşık 7 milyon varil yedek kapasitesi olduğu ve bunun kısa vadede artan talebi karşılamak için kâfi olacağı iddiasına yer verildi.

Talepteki toparlanma suratının üretimindeki artış oranlarının gerisinde kalıp kalmayacağı konusundaki belirsizliklerin fiyatlarda dalgalanmalara sebep olabileceğine işaret edildi.

Öte yandan, Avusturya’nın başşehri Viyana’da yaklaşık iki aydır süren ABD-İran dolaylı görüşmelerinde en son sonucun çıkması ve İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılması durumunda, ülkenin piyasaya yaklaşık 1,5 milyon varil petrol sunabileceği fakat OPEC+’nın üretim artışlarında yavaşlamaya giderek İran’dan gelecek ilave varillerin tesirini azaltabileceği kaydedildi.

Fitch, dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan Londra Brent tipi ham petrolün varilinin bu yıl 63 dolar, gelecek yıl ise 55 dolar civarında seyredeceğini öngörüyor.

bundan evvelki raporunda Fitch, Brent çeşidi ham petrolün bu yıl 58 dolar, gelecek yıl ise 53 dolar olacağını iddia etmişti.

WTI çeşidi ham petrolün ise bu yıl ortalama 60 dolar, gelecek yıl ise 52 dolar olması bekleniyor. Fitch daha evvel bu sayının bu yıl için 55 dolar, gelecek yıl için 50 dolar olacağını açıklamıştı.

yatırım tavsiyesi içermez