Düşmesi beklenen balık meblağları yükseldi, yurttaşlar isyan etti

Karadeniz Bölgesi’nde havalar soğudu, düşmesi beklenen balık fiyatları, yükseldi. Hamsi fiyatı düşmeyince, Rizeliler istavrite yöneldi.

Rizeli yurttaşlar, balık meblağlarının düşmesini beklerken yükselmesine reaksiyon gösterdi. Rizeli Zafer Papakeri şunları söylemiş oldu:

“VATANDAŞ TÜKETEMİYOR”

“Balık fiyatından da ekonomik gidişattan da şad değilim. Zira şu an bizim ülkemizde var olan taban fiyat, fiyatlar alım gücünü hayli düşürdü. Ömür standartları hayli aşağı düşüyor. Yani bir vatandaş buraya eşiyle gelse balık 25 lira, hamsiden bahsediyorum; öbürleri 10, 40 lira. Bunu nasıl alacak? Konutundaki kumanyasını mı alacak, yoksa bunlardan mı? Ya da bunlardan vazgeçip çocukların gereksinimlerine mı? Hangisini yapacak? Vatandaş tüketemiyor, istediği biçimde balık alıp yiyemiyor. Yani bunu yalnızca balık konusunda değil… Öteki konularda da besin, giysi, ulaşım konusunda, her mevzuda epey ziyan içerisinde vatandaş.

İktisat şu an hiç yeterli bir yere gitmiyor, insanların alım gücü düştü. Olağan halli olan vatandaşların ekonomileri de daha da aşağı düştü. En azından taban fiyatın 4500 -5000 lira şartlarında olması gerekiyor. Olduğu vakit bile besin iktisat mazottan öbür eserlere de artırım olmaması gerekiyor. Devletin kendi kontrol sistemlerinin devreye geçmesi lazım. Yani bakacak; halkı göz önünde bulunduracak. Halkın memnunsa, bir ülkenin halkı memnunsa, sevinçliyse refahı yerindeyse o devlet kuvvetlidür. Hem dış çevrelere karşı birebir vakitte içte memnundur. Şayet halk üzgünse alım şeyi yoksa mutsuzdur, birebir bir aile üzere.”

“PAHALI, 25 LİRA HAMSİ OLMAZ”

İstanbul’da yaşadığını söyleyen bir vatandaş ise “İstanbulluyum, burada bulunmaktayım lakin burada ucuz balıklar, fakat artık şaşırdım. Burada 25 lira, orada 40 lira hamsi nasıl oluyor onu anlamadım. Onun için İstavrit aldım” dedi.

Bir öbür vatandaş Hali Sarı ise “Pahalı, 25 lira hamsi olmaz. Halkın kendi isteğine göre herkes kendi başına bir fiyat yazıyor. 34 lira olan çarşaf bugün 58 lira. Bu devletin kabahati değil” dedi.

“DOLARA İNAT İSTAVRİT 10 LİRA”

Rize’de, balıkçılık yapan Kerim Köroğlu ise “16 yıldır balıkçıyım. Vatandaşların balığa ilgisi görüyorsunuz. İstavrit 10 lira. Dolara inat 10 lira, halkımız yesin. Hamsi şu anda kıt, 25 lirayla 35 lira ortası değişiyor. Balık meblağlarında bu sene mutluyuz, hiç boşa düşmedik. Rize de en çok hamsi tüketilir, palamut tüketilir, mezgit tüketilir, hiç biri yoksa istavrit tüketilir. Dolara inat istavrit 10 lira” diye konuştu.

yatırım tavsiyesi içermez