Diyarbakır’dan Batum’a IMEI çeşidi

2022 yılı Ocak ayından itibaren yurt haricinden gelen telefonlar için IMEI harcı 2 bin 6 TL’den 2 bin 732 TL’ye çıkmıştı. Geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete’de yayımlanan bilgilere bakılırsa, 2023 yılında bu fiyatın artış oranı yüzde 122.39 olarak hesaplanarak 6 bin 91 TL’ye yükselecek.

Yurt haricinden telefon almak isteyen yahut artırımdan etkilenmek istemeyen Diyarbakırlılar, elindeki telefonu kaydetmek ve yurda giriş-çıkış yapmak için hudut kapılarına akın etti, tıp firmaları ise günübirlik cinsler düzenleyerek harekete geçti.

“BU ARTIRIMDAN ETKİLENMEMEK İSMİNE GELDİM”

Gürcistan ile Türkiye içinde kimlikle giriş yapılabilmesiyle, Sarp Gümrük Kapısı’na daha fazlaca pasaportu olmayan yurttaşların akın ettiği görüldü.

Diyarbakır’dan hem telefonunu kaydetmek için birebir vakitte turistik seyahat gayeli Batum’a geldiğini belirten Reyhan Karakuzu, “Gürcistan’a Diyarbakır’dan geldim. Hem turistik seyahat emelli tıpkı vakitte yurt haricinden bana armağan olarak gelen telefonumun kaydını yapmak için geldim. Yeni yıl daha sonrası telefon kayıt fiyatında artış olacağı için ben de bu artırımdan etkilenmemek ismine Gürcistan’a gelmek istedim” dedi.

Mersin’den Batum’a gelen Sidar Öztürk ise “Ben Mersin’den Batum’a geldim. Hem seyahat gayeli tıpkı vakitte telefon almak için geldik. Seyahatimiz hayli eğlenceli geçiyor. çok memnunuz” tabirlerini kullandı.

yatırım tavsiyesi içermez