Bütçeden müteahhitlere bir ayda 8 milyar TL aktarıldı! Yıl rekoru olarak kayıtlara geçti

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafınca açıklanan kamunun aylık harcama sayıları, iktidarın ekonomik ve toplumsal manada yaşanan her türlü aksiliğe rağmen harcama tercihlerini değiştirmediğini ortaya koydu. Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün datalarına bakılırsa, örtülü ödenek, kamunun kira masrafı ve müteahhitlere yapılan ödemeler, milyarlarca TL’yi buldu. Toplumsal yardımlar, müteahhitlere aktarılan meblağın hayli gerisinde kaldı.

Cumhurbaşkanı tarafınca kullanılan ve hesabı sorulamayan “örtülü ödenek” olarak isimlendirilen Saklı Hizmet Masrafları kaleminden yapılan harcamaların meblağı, bu yılın beş ayında 884 milyon 522 bin TL’ye ulaştı. Bilgilere bakılırsa, Erdoğan Ocak’ta 267 milyon 803 bin TL, Şubat’ta 89 milyon 363 bin TL, Mart’ta 371 milyon 579 bin TL, Nisan’da 52 milyon 726 bin TL ve Mayıs’ta 103 milyon 51 bin TL’lik örtülü harcama yaptı.

KİRA SARFİYATLARI

Birgün’den Hüseyin Şimşek imzalı habere göre, kamu harcamalarında dikkati çeken bir başka sarfiyat kalemini kira masrafları oluşturdu. Başta lüks makam araçlarında olmak üzere kamuda çabucak her alanda “kiracılık” anlayışını hakim kılan iktidar, beş ayda kamu kurumlarının kira masrafları için yaklaşık 4,8 milyar TL ödedi. Bu fiyatın 260 milyon TL’si taşıt kiralarına, 4 milyar 207 milyon TL’si hizmet binası kiralarına, 57 milyon TL’si uçak kiralarına ve 254 milyon TL’si işçi servis kiralarına harcandı. 27 milyon TL ise lojmanlara ödenen kira meblağı olarak kayıtlara geçti. İktidar ayrıyeten gemi, canlı hayvan, iş makinesi, bilgisayar ve bilgisayar sistemleri, eğitim ve öğretim üzere münasebetlerle de kira ödedi.

YIL REKORU OLARAK DA KAYITLARA GEÇTİ

Ülkedeki en değerli kamu kaynaklarını betona gömen ve bu yolla yandaş müteahhitlerini güçlü eden AKP iktidarı, 2021 yılının beş ayında bu kişi ve firmalara 23 milyar TL’den daha fazla ödeme yaptı. Farklı harcama kalemlerinde bulunan müteahhitlik masrafları için yalnızca mayıs ayında yaklaşık 8 milyar TL ödendi. Bu harcama, yıl rekoru olarak da kayıtlara geçti.

TOPLUMSAL YARDIM SINIFTA KALDI

Salgın hastalık sürecinde her gün biraz daha fakirleşen halk için yapılan harcamalar, müteahhitlerin ödeneklerinin hayli gerisinde kaldı. AKP, ortalarında engelli aylığı, doğum yardımı, çocuklu ailelere yardım üzere harcamaların yer aldığı “Sosyal Yardımlar” kalemi için 2 milyar TL harcadı. Müteahhitlere bir ayda aktarılan meblağın 6 milyar TL gerisinde kalan toplumsal yardım kaleminden yapılan birtakım harcamalar şu biçimde:

– Silikozis aylıkları: 248 bin TL

– Çocuklara aileleri yanında bakım dayanağı: 149 milyon TL

– Doğum yardımı: 30 milyon TL

– Bakıma muhtaçlığı olan engellilere konutta bakım dayanağı: 861 milyon TL

– Fiyatsız seyahat dayanağı: 6 milyon TL

– Muhtaç engellilere yardım: 4 milyon TL

– Toplumsal hizmet kuruluşlarında kalanlara dayanak: 5 milyon TL

– 18 yaş altı engelli yakınlarına sağlanan takviye: 50 milyon TL

yatırım tavsiyesi içermez