Varank’tan Naci Görür’e ağır sözler: “Güya profesör unvanı olan, çürümüş zihniyetin temsilcisi…”

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın, “Türkiye uçan otomobilde da liderliğe oynayacak” açıklamaları üzerine eleştiriilerde bulunup “Kulağa güzel geliyor lakin halkımıza gerçekleri söylemek daha doğru” demişti.

Bakan Varank bu kelamlarıyla niçiniyle Prof. Dr. Görür’ü ağır tabirlerle gaye aldı. ASELSAN Sivas’ın 5. Kuruluş Yıl Dönümü Programı’nda konuşan Varank, Görür’ün açıklamalarına yönelik şöyleki konuştu:

“Devrim arabası yolda kalsın diye dört gözle bekleyenler, tıpkı arka niyeti bugün de Türkiye’nin Arabası için gösteriyor. Nuri Killigil’i hor nazarannler, görmezden gelenler, bugün de Türk mühendislerini küçümsemeye, aşağılamaya kalkıyor. Geçtiğimiz gün ‘Ufku ve vizyonu geniş gençlerimizle uçan otomobillerde da dünya liderliğine oynayacağız.’ dedim. İsminin önünde güya profesör unvanı olan ve çürümüş zihniyetin temsilcisi olan birisi çıktı, kendince gençlerimizi aşağılamaya kalktı. ‘Sizin insan kaynağınız uygun eğitilmemiş, bilgi toplumundan uzaksınız, altyapınız yetersiz, siz bu işi başaramazsınız.’ dedi. Artık ben kendisine sesleniyorum: O yeterli eğitilmemiş, bilgi toplumundan uzak dediğin insan kaynağıyla, biz bugün bölgesinde savaşları bitiren insansız hava araçlarını geliştiriyor ve tüm dünyanın gündemine sokabiliyoruz. O yetersiz gördüğü altyapıyla, biz bugün yüzde 70 yerlilikle, 762 savunma sanayi projesi yürütüyoruz. Bunlar, bugün tüm dünyanın övmek zorunda kaldığı İHA ve SİHA’larımıza da ‘motoru yerli mi’ demişlerdi. Bugün ellerinde imkan olsa bu projeleri de durdururlar. Onlara kalsa, iktidar olduklarında gelirler ASELSAN Sivas’ın kapısına kilit vururlar, yerine heykel fabrikası açarlar. Bunların vizyonu bu kadar.”

Savunma endüstrisi cirosunu 1 milyar dolardan 9 milyar dolara çıkarıp ihracatı da 10 kat arttırdıklarını lisana getiren Varank, “Mesleği zelzele uzmanlığı olan birileri çıkacak, bu denli emeği, epey çabayı yok sayarak gençlerimizin özgüvenine kast edecek. Kimse kusura bakmasın, biz gençlerimizi sokakta bulmadık, bu biçimde ideolojik yaklaşımlara sahip şahıslara de gençlerimizin emeklerini, hayallerini yedirmeyiz.” dedi.

GÖRÜR NE DEMİŞTİ?

Prof. Dr. Naci Görür, Bakan Varank’ın ‘uçan araba’ kelamlarına toplumsal medya hesabından reaksiyon göstererek “Dayanamayıp yazıyorum.AR-GE ve okuma alışkanlığı olmayan bir ülkede bu iş nasıl olacak?” diye sormuştu.

Görür’ün sözleri şu biçimde:

“Arkadaşlar, şu anda bir kanalda altyazı geçiyor ‘Türkiye uçan otomobilde da liderliğe oynayacak’ diye. Dayanamayıp yazıyorum. Düzgün eğitilmiş kâfi insan kaynağına sahip olmayan, dünya bilim üretimine ve gelişmenine fazlaca sonlu katkısı olan, bilgi toplumu olmaktan fazlaca uzak.

Dünyada üniversitelerinin esamesi okunmayan, AR-GE ve okuma alışkanlığı olmayan bir ülkede bu iş nasıl olacak? Olsa bile bu sağlıklı ve sürdürülebilir olur mu? Altyapısı olmayan üretimlerle liderlik olmaz. Kulağa beğenilen geliyor lakin halkımıza gerçekleri söylemek daha yanlışsız. Sevgiyle.”

yatırım tavsiyesi içermez