Ulusal Piyango biletlerinin satışı inanç niçiniyle yüzde 50 düştü

Eminönü’nde Nimet Abla Gişesi’nin önündeyiz. Yılbaşı yaklaşırken İstanbullu kesinlikle buraya yolunu düşürür ve Ulusal Piyango bileti satın alırdı.

Artık yılbaşı çekilişinin de tadı kalmadı. Yılbaşına sayılı günler kala gişenin önünde yurttaşların hislerini öğrenmek istiyoruz. Yurttaşların söylemiş olduklerine göre, 2017’de Varlık Fonu’na 2020’de ise özelleştirilerek Demirören Kümesi ile Sişal Şans’a devredilen Ulusal Piyango’ya inanç kalmamış durumda.

Bilet almak isteyen bir öğrenci. “İstanbul’a birinci geldiğimde ailem memleketten para gönderir ‘Hepimiz için birer bilet al’ kederi. Artık istemiyorlar. Ben de geçerken uğradım bir tane alıyorum” diyor.

Bir seyyar bayi “Güven sıfır. Kimse çıkacağına inanmıyor artık. Evvelden aralık başında burada kuyruk başlar ay sonuna hakikat Mısır Çarşısı’na uzardı. Bu yıl yalnızca iki gün kuyruk oldu” diyor.

Aldığımız bilgilere göre bu yıl 10 milyon numara belirlenmiş, 25 milyona yakın bilet basılmış. Geçen yıl biletlerin yüzde 33’ünün satıldığı söylenmişti, bayilerin bu yıl beklentisi ise yüzde 20 civarında.

BAYİLER SIKINTILI

Tertibin Şisal Şans’a devredilmesi ile primlerin yüzde 9.75’ten 4.25’e çekildiğini söyleyen seyyar bilet satıcıları, para kazanamadıkları için işi bırakıyor. Yerleşik dükkânlarda ise primler yüzde 3.5. Bu gerileme ile Türkiye’de 8 bin civarında olan gezici Ulusal Piyango satıcısı sayısı 1000’e kadar düşerken yalnızca 460’ı alanda çalışıyor. İstanbul Ulusal Piyango Satıcıları Esnaf Odası’na bağlı üye sayısı ise 1500’den 600’e kadar düşmüş.

Lider Ahmet Yazıcı, üyelerin tamamının da faal olarak çalışmadığını söylüyor. Bu yıl sokaklarda bayi sayısındaki azalmanın niçininin de bu olduğunu anlatıyor. İsmini vermek istemeyen bir bayi “Kazancım yarı yarıya düştü. Beşerler inancını kaybetti artık satış yapamıyoruz, evvelden günlük 1000 bilet satıyordum artık 200-300 satabiliyorum” diyor.

Yerleşik bir bayi ise bilet satışlarının bu yıl fakat yüzde 20’leri bulabileceğini söyleyerek “Yurttaş kazanmıyor, bayi kazanmıyor, kim kazanıyor bu piyangodan. Geçen yıla bakılırsa yüzde 50 düştü satışlarımız” diye konuşuyor.

Özelleştirme öncesi Ankara’da 500’e yakın Ulusal Piyango seyyar bayi bulunduğunu söyleyen Ankara Ulusal Piyango Bayileri Esnaf Odası Lideri Hüseyin Poyraz ise “Bu yıl şirketle 100 bayi mukavele imzaladı” diyor.

BÜYÜK İKRAMİYE DÖVİZE YENİLDİ

Geçen yıl verilen 100 milyon TL’lik ikramiye bu yıl yüzde 20 artış ile 120 milyon TL’ye çıktı. Lakin dolar bazında hesaplanınca geçen yıl ortalama 13 milyon 438 bin dolar yapıyordu. Bu yılki artırımlı ikramiye ise dolar bazında 3 milyon azalarak ortalama 10 milyon 498 bin dolar ediyor. Geçen yılki ikramiye ile 68 tane son model lüks cip alınabiliyorken bu yıl sadece 48 tane alınabiliyor. Birebir biçimde geçen yıl 217 bin adet gram altın alınırken şu an 182 bin tane, son model lüks telefondan ise 10 bin tane alınabilirken 8 bin tane alınabiliyor. Talihli, İstanbul’da taksi plakası almak istese geçen yılki düşük ikramiye ile 50 tane alabiliyorken bu yılki artırımlı ikramiye ile 40 tane alabiliyor.

yatırım tavsiyesi içermez