Üç kez kovboyluk yapan Walt Garrison 79 yaşında öldü

1960’larda ve 1970’lerde Dallas Cowboys’un zorlu koşucusu ve ProRodeo Hall of Fame’in bir üyesi olan Walt Garrison, aslında bir kovboy olan nadir kovboy olarak memleketi Teksas’ta kült bir kahraman haline geldi. ölü. 79 yaşındaydı.

Cowboys, Perşembe günü takımın web sitesinde onun ölümünü duyurdu. Duyuruda onun ne zaman ve nerede öldüğü belirtilmedi ya da nedeni belirtilmedi.

Denton, Teksas’ta doğan Garrison, takımının fiili maskotu ve sağlam bir top taşıyıcısıydı. Cowboys Stadyumu çimlerindeki 50 yarda çizgisini kaplayan mavi yıldız kadar Teksaslıydı.

Garrison, Skoal dumansız tütün için uzun süredir devam eden televizyon reklamlarında görüldüğü gibi, genellikle yanak ile diş eti arasında bir tutam tütünle, pedallı çelik gitara benzeyen bir aksanla konuştu; görünüşte Rio Grande kadar geniş kovboy şapkaları takıyordu; ve arka cebinde sopa oymak için keskin bir bıçak taşıyordu.

“Kendimi bir taşralı olarak tanımlamam gerekir; Kariyeriyle ilgili bir belgeselde “Kesinlikle şehir insanı değil” dedi. “Şehirde yaşamaktan hoşlanmıyorum, Dallas şehir merkezinin kalabalıklarından, trafik ışıklarından ve her şeyden hoşlanmıyorum. Beğendim.”

Bir futbolcu olarak Garrison’un flaşı yoktu. 1966 Ulusal Futbol Ligi seçmelerinin beşinci turunda Kovboylar tarafından seçildi ve ilk iki yılında sadece 40 maça çıktı. Daha sonra o sezonlarda o kadar anonim olduğunu ve ünlü Cowboys antrenörü Tom Landry’nin adının 32 numara olduğunu düşündüğünü söyleyerek şaka yaptı.

“Ligdeki üçüncü yılıma kadar Tom’un adımı hatırladığını sanmıyorum” dedi.

Kovboylarla geçirdiği dokuz yıl boyunca Garrison, bir sezonda asla 1000 yarda platosuna ulaşmadı, bu genellikle geri koşan bir yıldız için standart olarak kabul edilir; En iyisi 1969’da 176 denemede 818 yardaydı.

Yine de 1.80 boyunda, 200 kiloluk Garnizon, Cowboys adına 119 normal sezon maçında ve 13 play-off maçında oynadı ve kısmen her müdahale girişimini savuşturduğu ve görünüşte her türlü müdahale girişimini savuşturduğu için kulübün koşu sahası sıralamasında hâlâ dokuzuncu sırada yer alıyor. güreş maçına dönüştü.

Landry belgeselde “Gerçekten çok hızlı değildi, çok büyük değildi, gerçekten özel bir şey değildi” diye düşündüm. “Fakat Walt Garrison hakkında öğrendiklerimiz onun da kendisi kadar büyük bir kalbe sahip olduğuydu.”

Garrison, kariyeri boyunca taşıma başına takdire şayan bir ortalama 4,32 yarda yakaladı; eski bir takım arkadaşına göre bu, onun her koşuda başardığı şeyle ilgiliydi.

Cowboys’un oyun kurucusu ve göz kamaştırıcı Teksaslı arkadaşı Don Meredith, “Dört yardaya ihtiyacınız varsa, topu Walt Garrison’a verirsiniz ve o da dört yarda alır” demişti. “20 yardaya ihtiyacınız olsaydı, topu Walt Garrison’a verirdiniz ve o da size dört yarda getirirdi.”

Takım arkadaşları onu, şiddetiyle bilinen bir oyunun standartlarına göre bile oldukça sert buluyordu. 1970 sezonunun ardından San Francisco 49ers’a karşı oynanan Ulusal Futbol Konferansı şampiyonluk maçında Garrison köprücük kemiğini kırdı ve bacağından sakatlandı, ancak kısa süre sonra yedek kulübesinden çıkıp bir gol atmayı başardı.

Garrison 2017’deki bir video röportajında ”Bu yüzden Novocaine yapıyorlar” dedi. “Eğer hissetmezsen, acıtmaz.”

İki hafta sonra, Baltimore Colts’a karşı Super Bowl V’i başlatmak için acılarla mücadele etti, 12 atışta 65 yarda kazandı, ancak Kovboylar son saniyelerde Jim O’Brien’ın şutunda 16-13 mağlup oldu. Garrison, Super Bowl yüzüğünü ertesi yıl Cowboys’un Miami Dolphins’i 24-3 mağlup etmesiyle aldı.

Walter Benton Garrison, 23 Temmuz 1944’te William ve Annie (Harris) Garrison’un çocuğu olarak dünyaya geldi. Yakınlardaki Lewisville’de büyüdü ve burada Lewisville Lisesi’nin yanı sıra beyzbol ve basketbolda defans oyuncusu olarak oynadı. Aynı zamanda rodeo ekibinin bir üyesiydi. (Hayatta kalanlarla ilgili bilgi hemen mevcut değildi.)

Garrison, Oklahoma Eyaleti’nde (uygun bir şekilde Cowboys olarak adlandırılan bir takım) oynadı ve burada geri koşmaya başladı. Üçüncü yılında Büyük Sekizli Konferansı’na hızlı bir şekilde liderlik etti ve Kansas Üniversitesi’nde geleceğin heyecan verici Pro Football Hall of Fame üyesi Gale Sayers’ı yenmek için 730 yarda kazandı. 924 yarda koştuğu son yılın ardından All-Big Eight takımına seçildi.

NFL’ye girdiğinde, 18.000 $’lık çaylak sözleşmesi alışılmadık imza ikramiyesi nedeniyle Kovboy efsanesi haline geldi: futbol topu olmadığında rodeolara seyahat etmeye devam edebilmesi için para yerine bir at römorku.

Garrison, 2007’de Oklahoma City gazetesi The Oklahoman’a verdiği röportajda “Ben başlamadım” dedi. “Degajlara ve tekmelere karşılık verdim ve kamikaze kuvvetini korudum, tek yaptığım bu. Ve kahretsin, bunları yaparken rodeoda olduğundan daha kötü yaralanabilirsin.”

Antrenör Landry sonunda sezon boyunca rodeolarda yarışmasını yasakladı, ancak sezon dışında bunu yapmaya devam etti. Garrison, bulldog olarak da bilinen, at üzerindeki bir binicinin bir öküzü kovaladığı, ardından onu boynuzlarından yakalayıp yere indirdiği öküz güreşindeki becerileriyle tanındı.

Rodeo’nun Elvis’i olarak bilinen Larry Mahan gibi rodeo yıldızlarının yakın arkadaşı olan Garrison, hem futbol hem de rodeodaki şöhretini kullanarak multipl sklerozlu insanlara fayda sağlamak amacıyla rodeo yardım etkinlikleri aracılığıyla 4 milyon dolardan fazla para topladı. 2018 yılında ProRodeo Onur Listesi’ne alındı.

Tesadüfen, Garrison’un futbol kariyerine son veren, 1975’teki bir üniversite rodeounda yaşanan sakatlıktı. Ancak çok az pişmanlık duyduğunu ifade etti.

Cowboys’un web sitesinde “Üniversite öğrencilerinden birine karşı bulldog maçı yaptım ve dizimi yırttım” dediği aktarıldı. “Ama bu bana kimsenin ‘Çok yaşlısın ve çok yavaşsın’ demeden emekli olmam için iyi bir fırsat verdi. ‘Dizimi incitmeseydim hâlâ oynuyor olurdum’ diyebilirim.”