Tom Coughlin, Giants’ın Super Bowl galibiyetine dönüp bakıyor

Tom Coughlin, otuz yılın bazı bölümlerinde NFL’de unutulmaz bir yan çizgiydi, sıkı yaraları olan hırslı bir saha generaliydi ve stili oyunun yoğunluğuna uyuyordu.

Ancak genç bir adam olarak Coughlin, sıradan insanlara maaş satmak için koçluktan neredeyse vazgeçiyordu. O zamanlar 33 yaşında, evli ve üç çocuk babası olan Coughlin, mezun olduğu Syracuse Üniversitesi’nde yardımcı koçluk pozisyonunu kaybettikten sonra düzenli bir masa başı işine ilgi duydu.

Spor seven, rekabet takıntılı kocasını liseden beri tanıyan Judy Coughlin, onun yeni kariyer planlarını dinledi ama görmezden geldi. Gülümseyerek, “Tabii, sigorta satacaksın” dedi.

77 yaşındaki Judy, yürüme, konuşma, düşünme ve vücut hareketlerini kontrol etme yeteneğini aşındıran tedavi edilemez bir beyin bozukluğu olan ilerleyici supranükleer felçten geçen ay öldü. 2015’teki son koçluk işinden ayrılmadan önce Giants’ı iki Super Bowl zaferine götüren Coughlin, son birkaç yılını karısının birincil tam zamanlı koçu olarak geçirdi.

Bu süre zarfında, şimdi 76 yaşında olan Coughlin, kariyeri hakkında A Giant Win adlı düşünceli bir anı yazmaya mecbur hissetti. Kitabın kapsamı, Giants’ın 2007 sezonunun sonunda namağlup New England Patriots’a karşı nefes kesen Super Bowl heyecanının ayrıntılı bir incelemesidir, ancak bir alt plan, Coughlin’in zaferler, kişisel başarısızlıklar ve öğrenilen derslerle dolu bir hayatı değerlendirmesidir.

Bir video konferans röportajında, NFL koçluk zaferlerinde 14. sırada yer alan Coughlin, Pro Football Hall of Fame adaylığından, otoriter bir imajı başarılı bir şekilde yumuşatıp yumuşatmadığı ve hademe Ailesi üyeleri için daha fazla kurumsal desteğe verdiği tutkulu destek hakkında konuştu.

Bu röportaj biraz düzenlendi ve netlik için kısaltıldı.

Kitabın büyük bir bölümünü, New York eyaletinin dışındaki küçük bir kasabada yetiştirilme tarzınızı düşünerek ve çeşitli önemli yaşam kararlarını yeniden gözden geçirerek geçiriyorsunuz. Hiç toplum içinde iç gözlem yapmadınız, neden şimdi?

Valla ben epeydir oyuna girmiyordum ve açıkçası eşimle yaşadıklarımız size her şeyi düşündürüyor. Bazı günler o kadar yorgun oluyordum ki sadece mola sırasında kestiriyordum. Ama bazen, belki haftada iki ya da üç kez, burada ya da orada bir saatimi ayırır ve o zamanı kitapla geçirirdim. Her şeye yeniden ve yeniden düşünmeye ve bakmaya başlıyorsunuz. Bunun yansıma anlamına gelip gelmediğini bilmiyorum ama yaptım.

Kitabın yinelenen mesajlarından biri, bir koçun ancak iyi bir öğretmense başarılı olduğudur. Erken gelmek için soyunma odasının saatini beş dakika ileri almak gibi kurallarınızla tanınıyordunuz ama bunu mirasınız olarak görmüyorsunuz.

Bak, herkes işleri farklı yaptığımı biliyor gibi görünüyor. Ama aynı zamanda ekiplerimle harika bir hayat çırağıydım. Her hafta bir maçtan önce, önemli olduğunu düşündüğüm ve futbolla hiçbir ilgisi olmayan bazı değerli ve erdemli şeyler alırdım. Dünyanın diğer ucunda olan bir şey olabilir ama bunu ekibimle tartışmak bana ilham verdi. Nihayetinde, umarım bu hayat dersleriyle bu adamlar üzerinde bir izlenim bırakmışımdır.

Bunun gibi hikayeler, katı bir disiplinci olarak toplumdaki imajınızı değiştirebilir mi?

Emin değilim. Michael Strahan ve Eli Manning gibi oyuncuların ve diğerlerinin, hakkımda sorular geldiğinde benim için çok iyi elçiler olduklarını biliyorum. Ve bunu takdir ediyorum.

neden ilk Giants Super Bowl, namağlup Patriots’u yendi şimdi senin için özellikle önemli mi?

Şimdiye kadarki en iyi Super Bowl oyunu ve kesinlikle şimdiye kadarki en büyük sürpriz. Ve bu ulusun Covid ve belki de bir durgunlukla yaşadıklarıyla, şu anda şansını kaybetmiş birçok insan var. Belki de geçmişimiz -herkesin kovmaya çalıştığı bir koç ve kimsenin kendinden emin olmadığı bir oyun kurucu- onların yerden kalkıp bir fark yaratmalarına yardımcı olabilir.

Giants’ın o günkü oyun planını özetlerken, “Tom Brady’nin kıçını tekmeleyecektik” yazmıştınız.

Onu ilk maçlarında ve beşi çuval olmak üzere 16 kez daha hücumdan yere serdik. Bu yüzden bu maçı kazandık.

İki veya daha fazla Super Bowl kazanan ve hiçbirini kaybetmeyen sekiz koçtan birisiniz. Pro Football Hall of Fame’e girmeyi düşündünüz mü?

Evet, ben de herkes gibi rüya görebilirim. Bu, mesleğinizin zirvesidir. İnsanlar zaman zaman bana bunu soruyor. Ama bu benim kontrolümde olmayan bir şey.

Karınızın hastalığıyla ilgili deneyiminiz, sizi benzer deneyimlere sahip başkaları için sözlü bir savunucu yaptı.

Benim gibi 50 milyon Amerikalı var. Bir bakıcı tutmayı karşılayabilirdim çünkü dürüst olmak gerekirse, yapmamız gerekeni yapmak için ikimizi kullanabilirdik. Ama bu imkana sahip olmayan o kadar çok aile var ki; genellikle bir kişiye bırakılır. Bunun kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum ve umarım imkanı olmayanlar için onlara ekstra yardım vermenin bir yolu olabilir. Çünkü bu zor, meşakkatli bir iş.

Bir koç olarak, yılda yalnızca beş veya on gün izin aldığınız biliniyordu. Ancak kitabınızın sonlarına doğru, ara sıra yavaşlamayı ve her şeyden daha fazla zevk almayı dilediğinizi itiraf ediyorsunuz.

Evet, sanırım karım da bundan daha çok hoşlanırdı. Ama biliyorsun, bir sonraki şeye geçtim. Super Bowl zaferimizi kutlamak için Canyon of Heroes’da bir geçit töreni düzenledik ve ardından Giants Stadyumu’nda 35.000 kişilik bir resepsiyon düzenledik. Bu olağanüstü bir deneyim. Ama ertesi gün ne yaptım? Aylar önce, o öğleden sonra için bir dişçi randevusu ayarlamıştım. Bu yüzden dişçiye gittim. Biliyorsun, hayat devam ediyor. Dişlerimi temizlettim.