Sıfırın Gücü, şimdi NFL’ye geri döndü

Gelecek yıl NFL’de yeni bir şey olacak: hiçbir şey.

Gelecek sezon lig sahalarında bulunacak olağan 12’ler, 88’ler ve 97’ler dizisi arasında, ligin Salı günü on yıllardır ilk kez formalara bu sayıyı koyma oylamasından sonra bazı mütevazı 0’lar olacak. En az bir oyuncu, Jaguars geniş alıcısı Calvin Ridley zaten öyle dedi 0 numara giymeyi planlıyor. Zero’nun büyük kuzeni 00 şimdilik yasaklı olmaya devam ediyor.

1980’lerden bu yana hiçbir NFL oyuncusu maçlarda 0’lı veya 00’lı forma giymemiş olsa da, ligde 0’ların bir geçmişi vardır. Diğer sporlarda, 0, sözde boşluğun hiçliğini simgelese de, birçok oyuncunun, hatta bazı büyüklerin sırtını süslemiştir.

NFL’de, 1960’tan 1974’e kadar Oakland Raiders’ın pivotu olan Hall of Famer Jim Otto, açık ara sıfırlarla damgasını vuran en büyük yıldızdı. Otto bir yıl aradan sonra ikinci sezonunda sıradan bir 50 00 yaptı. “Otto”daki iki O ile “00”daki iki 0’ın benzerlik taşıması tesadüf değil: adlarında O olan oyuncular – Al Oliver, Orlando Woolridge gibi ve Oddibe McDowell – 0’ın sık taşıyıcılarıydı.

Forma, en çok 100’den fazla oyuncunun 0 giydiği ve Hall of Famer Robert Parish de dahil olmak üzere 50’den fazla oyuncunun 00 giydiği NBA’de yaygındır. Ve bu rakamlar patlıyor: Woolridge ve Olden Polynice 1990’larda neredeyse yalnızken, bu sezon 0’lar giyen 24 ve 00’lar giyen yedi oyuncu var.

Mevcut listede Tyrese Maxey ve Jayson Tatum (0) ve JaVale McGee (00) yer alıyor – ikisinin de adlarında belirgin bir O yok. Herkes rakamlarıyla kişisel bir şekilde karşılaştı: Damian Lillard için bu rakam, memleketi Oakland, California’ya bir övgü.

NBA Sıfırları tufanının kilit tetikçilerinden biri, 2002-2010 yılları arasında Golden State Warriors ve Washington Wizards ile 0 numarayı giyen Gilbert Arenas gibi görünüyor. İnkar edilemeyecek kadar havalı lakabı Ajan Sıfır’ın canı yanmadı.

Arenas, Arizona’daki üniversitede 0 giymeye başladığını söyledi. Arenas, Basketball Network’e “‘Bu yıl şu iki sayıyı yayınlayacağız: 1 ve 0’ dediler” dedi. “0’ı gördüğümde ‘Dostum, o kadar dakika Arizona’da oynayacağımı söylediler’ dedim. ‘0 ile oynamak istiyorum, böylece ne yaparsam yapayım her zaman izleyebilirim, çünkü oynayacağınızı söylediler: sıfır dakika’ dedim.”

Alana Beard, Jackie Young ve Satou Sabally, 0 numarayı giyen WNBA oyuncuları arasındaydı ve Ruth Riley ve Tracy Reid 00 numarayı giydi. Kolej oyuncuları da bu numarayı benimsedi: bu yılki Erkekler Dörtlü Finalinde üç takım ve kadınların Final Four’larından ikisinin kadrolarında 0 numara var.

Dokuz kez All-Star olan Russell Westbrook, kolejde ve profesyonellerde 0 giydi. 2007’de UCLA’da oynarken “Bir şey yaşadığınızda ve yeni bir başlangıç aradığınızda sıfırla gidersiniz” dedi. “Yeniden başlamana yardımcı olur. Bu, ganimeti geri almanıza yardımcı olacaktır.”

Muhtemelen Major League Baseball’un en başarılı 0 numarası olan ama aynı zamanda 1978’de bir takastan sonra birinci olan Oliver’ın zihniyeti buydu. Oliver, 2017’de Pittsburgh’dan Teksas’a bir takası hatırlatarak, “Sıfır bir başlangıç noktasıdır ve her şeye yeniden başlamak istedim,” dedi. “Pek çok insan bunun Oliver için ‘O’ olduğunu düşündü, bu mantıklı. Ama ‘O’ değildi, sıfırdı.”

Bazı oyuncular bu hissi seviyor: The Mets’ten Adam Ottavino bu sezon 11. kez numarayı giyecek.

Ancak, her spor boşluğu kucaklamadı. NHL’de sadece bir oyuncu Neil Sheehy 0’ı giydi ve sadece ikisi 00’ı giydi, John Davidson ve Martin Biron (üç maç için). 1996-97 sezonunda NHL, ligin dijital veri tabanındaki sorunlar nedeniyle bu sayıları askıya aldı.

Dünya futbolunun yönetim organı olan FIFA da 0 ve 00’ı yasaklıyor, ancak bazı oyuncular, özellikle Hicham Zerouali, İskoçya’da Aberdeen için oynarken yasağa kısaca karşı çıktı. Zerouali’nin lakabı bariz sebeplerden dolayı Zero idi.

Ve NFL’nin geçersiz partiye gecikmiş dönüşüne rağmen, bir grup hala dışarıda bırakıldı. Lig, hücum ve savunma görevlileri dışında herhangi bir oyuncunun numarayı giymesine izin verir. Üzgünüm, Osa Odighizuwa.