OpenAI: Sam Altman üç yeni direktörle birlikte tekrar yönetim kurulunda

1. OpenAI: Sam Altman üç yeni direktörle birlikte tekrar yönetim kurulunda

OpenAI CEO'su Sam Altman, Cuma günü şirketin yenilenen yönetim kuruluna geri atandı. Şirketten yapılan açıklamada, Altman'ın yanı sıra üç yeni üyenin daha eklendiği belirtildi. Wall Street Journal'ın (WSJ) raporuna göre kurul ayrıca, OpenAI çalışanları ve yüklenicileri için bir ihbar hattı ve daha katı bir çıkar çatışması politikası da dahil olmak üzere yeni yönetişim önlemlerini duyurdu.

Reklamcılık

Sam Altman'ın yanı sıra Bill & Melinda Gates Vakfı eski CEO'su Sue Desmond-Hellmann, Sony Entertainment eski genel müdürü Nicole Seligman ve çevrimiçi dağıtım hizmeti Instacart'ın başkanı Fidji Simo da yönetim kuruluna eklendi. OpenAI Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor, böylesine güçlü bir yönetim kurulu ve liderlikle şirketin daha güçlü ve istikrarlı hale geleceğini söyledi. Taylor gazetecilere yönetim kurulu üyelerini kabul etmeye devam edeceklerini söyledi ancak çıkar çatışmalarıyla ilgili yeni kurallar hakkında daha fazla bilgi veremedi.

İşten çıkarılma nedenleri

Geçtiğimiz Kasım ayında Altman, önceki yönetim kurulu üyeleri tarafından beklenmedik bir şekilde kovuldu. İlk başta insanların Altman'a olan güvenini kaybettiği söylendi, daha sonra ayrılmasının nedeninin süper zekadaki iddia edilen atılım – Yapay Genel Zeka (AGI) – olduğu söylendi.

Kurul geçen yıl Altman'ın “kurulla iletişiminde tutarlı bir şekilde açık davranmadığı” için kovulduğunu açıklamıştı. Kararları için daha fazla gerekçe sunmaması OpenAI yöneticilerini ve çalışanlarını kızdırdı. WSJ'nin bildirdiği gibi kurul, bazı OpenAI yöneticilerinin Altman'ın çalışanları birbirine düşürme veya aynı anda farklı yöneticilere kaynak ve sorumluluk vaat etme konusunda uzun bir geçmişe sahip olduğundan şikayetçi olduğunu söyleyerek kararını o dönemde haklı çıkardı. Yönetim kurulunun görüşmelerine aşina olan kaynaklara göre, Altman'ın yan projeleri ve olası çıkar çatışmaları hakkında da endişeler vardı.

Altman'ın kısa vadede Microsoft'a geçişi

Görevden alınmasından sadece iki gün sonra, yine yatırımcıların baskısı altında olan yönetim kurulunun istifaya hazır olduğu ve Altman'ın CEO olarak geri döneceği söylendi.

İşten çıkarılma, Altman'ın bir OpenAI rakibi kurma fikri üzerinde kısaca kafa yorduğu ve sonunda yeni bir AI departmanının başına geçmek üzere Microsoft'a geçtiği dört günlük çalkantılı bir aşamanın başlangıcıydı. Daha önce, tüm işgücünün yaklaşık yüzde 90'ı, OpenAI yönetim kuruluna, Altman'ın yeniden göreve getirilmesini talep eden açık bir mektup imzalamıştı; aksi takdirde yaklaşık 700 çalışan, işten atılma tehdidinde bulunmuştu.

Altman'ın Davranışını Soruşturacak Özel Komite

Çalışanların ve yatırımcıların baskısı nedeniyle yönetim kurulu, Altman'ı yeniden göreve getirdi ve Altman'ın görevden alınmasına oy veren dört yöneticiden üçü şirketten ayrıldı. Rapora göre OpenAI, eski Twitter Başkanı Bret Taylor ve eski Hazine Bakanı Larry Summers'ı bağımsız direktörler olarak ve Altman'ın davranışlarına ilişkin hukuk firması WilmerHale tarafından yürütülen bir iç soruşturma başlatan özel bir komitenin parçası olarak atadı.

WilmerHale, eski OpenAI yöneticileri, yöneticileri, danışmanları ve diğerleriyle düzinelerce röportaj yaptığını söyledi. Ayrıca Altman'ın görevden alınması nedeniyle böyle bir kaos beklemeyen yönetim kurulu ile Altman arasındaki güvenin kırıldığı sonucuna varılıncaya kadar 30.000'den fazla belge incelendi.

WilmerHale, Altman'ın davranışının “işten çıkarılmayı gerektirmediği” sonucuna vardı.

Çalkantılı bir bölümün sonu

WSJ'ye göre, yönetim kurulu değişiklikleri ve Altman'ın dönüşü, ChatGPT'nin 2022 sonlarında piyasaya sürülmesinden bu yana yapay zeka devriminin merkezinde yer alan yapay zeka girişimi için çalkantılı bir bölümün sonuna işaret ediyor.

Yeni yönetim kurulu üyeleri arasında Quora CEO'su Adam D'Angelo, Larry Summers ve Başkan Bret Taylor yer alıyor. D'Angelo, Kasım ayında Altman'ın görevden alınması yönünde oy kullanan yönetim kurulunda kalan tek kişi oldu.

(benim)

Haberin Sonu