NFL hücum hatları zorbası Bob Brown 81 yaşında öldü

Zamanının NFL’sindeki en korkutucu ve agresif hücum mücadelelerinden biri olarak kabul edilen ancak 1973’te emekli olduktan sonra Pro Football Hall of Fame’e seçilmek için 30 yıldan fazla beklemek zorunda kalan Bob Brown, 16 Haziran’da Oakland’da öldü. Kaliforniya. 81 yaşındaydı.

Oğlu Robert Jr., bir rehabilitasyon merkezindeki ölümünün Brown’ın Nisan ayında geçirdiği felç komplikasyonlarından kaynaklandığını söyledi.

1,80 boyunda ve 280 pound ağırlığındaki Brown hem güçlü hem de çevikti. Philadelphia Eagles, Los Angeles Rams ve Oakland Raiders ile 10 yıllık kariyeri boyunca, oyun kurucusunu korumakta olduğu kadar, geri koşmaları için bloklara liderlik etmekte de ustaydı.

Çizgi oyununu, ön kollarını silah olarak kullanmak veya kalın başparmaklarından birini rakibinin vücudunun “gerçekten etli, güzel kısımlarına”, yani omuz pedleri, bir keresinde NFL Films’e söyledi.

Bir NFL Films anlatıcısı dramatik bir şekilde “Sadece insanları engellemedi” dedi. “Onu gömdü.”

Bir gün Rams ile antrenman yaparken Brown, savunma tarafı Deacon Jones tarafından miğferinin yanlarına çarpılmaktan bıktı – Jones’un rakip yan hakemleri şaşırtmak ve onları yoldan çekmek için kullandığı bir taktik. Böylece Brown, miğferinin yüz maskesinden bir vidayı çıkardı ve yerine keskin bir noktaya kadar törpülediği daha uzun bir vidayla değiştirdi. Bir sonraki antrenman seansında Jones sol elini cıvataya sapladı ve bir tetanoz aşısı gerektirdi.

Brown 2004’te Associated Press’e kariyerine dönüp baktığında “İki seçeneğim vardı” dedi. “Ya sahaya çıkıp gerçekten iyi olup vurucu olabilirim ya da sahaya çıkıp çok vasat ya da sıradan olup Beate olabilirim. Raket rolünü daha çok sevdim.”

Yaklaşımı işe yaradı. Brown, Pittsburgh Steelers’tan Mean Joe Greene ve Green Bay Packers’tan Herb Adderley gibi geleceğin Hall of Famer’larının gözünü korkuttu. Beş kez birinci takım All-Pro seçildi ve altı Pro Bowl’a seçildi. Pro Football Hall of Fame onu 1960’ların All-Decade Takımına dahil etti.

Robert Stanford Brown, 8 Aralık 1941’de Cleveland’da doğdu. Babası Ulysses’in bir bakkalı vardı; annesi Beatrice (Lumpkin) Brown ev hanımıydı ve dükkanda yardım ediyordu.

Robert ortaokulda futbol oynamaya başladı. Doğu Teknik Lisesi mezunu, hücum görevlisi ve defans oyuncusu oynadığı Nebraska Üniversitesi tarafından işe alındı.

Cornhuskers’taki son yılı olan 1963’te Brown, bir hücum muhafızı olarak tüm Amerikalıların fikir birliğiydi. Nebraska futbol tarihindeki ilk siyahi All-American’dı.

Brown, 1964 NFL Draftının ilk turunda Eagles tarafından seçildi. Takımın defans koçu Dick Stanfel tarafından eğitildi ve kısa sürede ligdeki en iyi hücum oyuncularından biri haline geldi. Ancak beş yıl sonra, Eagles’ın yeni bir genel müdür olan Pete Retzlaff’ı işe almasından memnun olmadığı için bir takas istedi.

Takımın 11-3 olduğu 1969 sezonu öncesinde Rams’a gönderildi. Ancak Batı Konferansı şampiyonluk maçını Minnesota Vikings’e 23-20 kaybettiler. Vikingler, dördüncü çeyrekte, Minnesota’nın gelecekteki Onur Listesi savunma tarafı Carl Eller, Rams oyun kurucusu Roman Gabriel’i kovmak için son bölgede Brown’ı savuşturduğunda bir güvenlik yayınladı.

1971’de Brown, bu kez Raiders’a tekrar takas edildi ve burada gelecekteki diğer dört Onur Listesi’ni içeren bir hücum hattına katıldı: Art Shell, Gene Upshaw, Jim Otto ve Ron Mix. 1969’dan 1978’e kadar Raiders’ın koçu olan John Madden, Brown’ın eğitim kampındaki yeni takım arkadaşları hakkındaki ilk izlenimini hatırladı.

“Ön koluyla bir kale direğine vuruyor. Çatırtı! Ve tüm kale direği aşağı iner. Bütün erkekler böyle görünüyor,” dedi Madden, tepkisini göstermek için ağzı açık ve gözleri kocaman açılmış bir şekilde NFL Films’e. Ardından, “Döndü ve sahadan ayrıldı” diye ekledi.

Sakatlıklar, Brown’ın 1973 sezonunda oynama süresini sınırladı – sadece sekiz maça başladı ve iki maç daha oynadı – ve kariyeri, Raiders ile üç yılın ardından sona erdi. Sonraki yarım yüzyıl boyunca zamanının çoğunu klasik arabaları ve güçlü arabaları restore ederek geçirdi.

Oğluna ek olarak, Brown’dan hayatta kalanlar arasında eşi Cecilia (Grier) Brown ve bir torun da var.

Brown, futbol kariyeri boyunca aldığı ödüllere rağmen, Pro Football Hall of Fame’e girmek için 31 yıl beklemek zorunda kaldı.

“Topsuz geçen ilk beş yılın ardından hayal kırıklığına uğradım. Bu kadar uzun bir aradan sonra aday gösterildiğimi ve seçildiğimi düşündüm. Ama olmadı,” dedi Lincoln Journal Star of Nebraska’ya 2004’te. “Yaklaşık on yıl sonra” diye ekledi, “nihayet pes ettim.”

2004’te Canton, Ohio’daki göreve başladığında, aralarında Deacon Jones’un da bulunduğu takım arkadaşları ve geç atanmasına yol açan gerçek dünyadaki mücadeleler hakkında konuştu.

“Seni bunun için seviyorum” dedi. “Ama Deac, bu kadar kaba olmak zorunda mıydın?”