Necmettin Batırel’den Özgür Demirtaş açıklaması: ‘Sayemde…’

CNN Türk ekranlarında Ekonomist Özgür Demirtaş ile doların piyasadaki yükselişinin önlemesi konusunda “Merkez Bankası Lideri olsam, 10 milyar dolar şakkadanak satarım! Şaşırır millet, dolar düşer” teklifinde bulunan Türkiye muharriri Necmettin Batırel, Ekonomist Özgür Demirtaş hakkında açıklamalarda bulundu.

“BAYAĞI ÜNLÜ OLDU, ANCAK BUNU TAŞIYAMADI”

Batırel, “Ekşi Sözlük’te sizin için ‘Özgür Demirtaş’ın ünlü olmasını sağlayan kişi’ diye yazılmış. Güya isabetli bir yorum olmuş. Siz buna katılıyor musunuz?” sorusuna ise şöyleki karşılık verdi:

“Özgür Bey’le ben TRT Haber’de hazırladığım iktisat 7/24 programında tanıştım. Benim konuğum oldu. Lakin asıl onunla Mart 2017’de CNN Türk’te Tarafsız Bölge programındaki karşılıklı tartışmamızla gündeme geldik. Ben abartı olsun diye, yani Merkez Bankasının müdahalede ne kadar kararlı olduğunu göstersin diye bu biçimde büsbütün spekülatif hareketle yükselen kurları frenlemek için “Şak 10 milyar dolar satarım. Baktım ki hâlâ alıyorlar bir 10 milyar dolar daha satarım sesini keserim” demiştim. Özgür Beyefendi de bu teklifime karşı çıkmıştı. Fakat Nisan 2021’de Merkez Bankası Necmettin Batırel’i dinlemiş diyerek 4 yıl daha sonra hak verdi bana. Özgür Beyefendi Amerika’da yetişmiş bir finans profesörü lakin öğrendiklerinin dışına çıkamıyor. Türkiye’de ekonomik krizin derinleşeceğini söylüyordu. Lakin yanıldı. Köşesine çekildi. Özgür Bey’i kimse tanımıyordu lakin benimle yaptığı tartışma sonunda sıradan ünlü oldu, fakat bunu taşıyamadı. Artık ekonomiyi bıraktı, sokak hayvanlarına sahip çıkalım diye Tweet atıyor.”

SÖZLERİ GÜNDEM OLMUŞTU

Batırel kelam konusu programda “Ben olsam dolar rezervinden 10 milyar doları şakkadanak satarım! Şaşırır millet! Arttan şak bir 10 milyar dolar daha satarım! 20… yetmedi! Bir 10 daha! 30… Biter zati çil yavrusu üzere dağılır millet” tabirlerini kullanmıştı.

Programın öbür konuğu Özgür Demirtaş ise, Merkez Bankası’nın rezervlerinin herkes tarafınca bilindiğini ve bu niçinle satış metoduyla doların düşmesinin uzun soluklu olamayacağını anlatmıştı.

yatırım tavsiyesi içermez