İstanbul’da ekmeğe artırım tartışması; İlçeden ilçeye fiyat farkı olabilir

İstanbul’da ekmeğe kısa müddet evvel artırım gelmesine karşın fırıncılar oranı yetersiz buldu. Türkiye Ekmek Üreticileri Patronları Sendikası (TEÜS) Genel Lideri Cihan Kolivar, ekmek üretimi konusunda sıkıntılar yaşandığını söylemiş oldu. Kolivar, 15 gün içerisinde un fiyatının 360 lira olduğunu söylemiş oldu. Un fiyatı Ağustos ayında ise 170 liraydı. Maliyetlerin denetim edilemeyecek seviyede arttığını belirten Kolivar, yeni fiyatların semtten semte değişeceğini söylemiş oldu.

“BEŞİKTAŞ’TA 5 LİRA, BAYRAMPAŞA’DA 4 LİRA OLACAK”

Cihan Koliva, “Ekmek Beşiktaş’ta 5 lira olacak, Bayrampaşa’da 4 lira olacak zira Beşiktaş’ta kira 30 bin lira Bayrampaşa’da 6-7 bin lira. Maliyetler o denli olduğu için söylüyorum. Yetkililerden şunu istiyorum, ekmeğin maliyetini çıkarsınlar ve ekmeğin fiyatını çıkarsınlar.

15 gün evvel aldığımız un 205 liraydı şu an sabah aradığımda 360 lira. Un parasını da peşin istiyorlar. En son gelen ekmeğe artırım fiyatı 3 ay evvel verilmiş bir fiyattı. 3 ay içerisinde neler değişti, dolar nasıl yükseldi. Buğday bizde yok 6-7 bin ton buğday dışarıdan alınıyor. aslına bakarsanız en son artırım gelmeden biz 2,5 liradan ekmeği satmaya başlamıştık. Biz bir daha satacağız. Bize artık zabıta göndermeleri bizi bağlamıyor. Ben ekmeğimi 4 liraya satacağım alan alır almayan sarfiyat 1 lira 25 kuruşa halk ekmeği var onu alır”
dedi.

“230 GRAM EKMEĞİN 3 TL OLMASI GERÇEKÇİ BİR SAYI OLUR”

Üsküdar’da fırın işleten bununla birlikte İstanbul Ticaret Odası 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesinde Başkanlık yapan Hasan Demir ise, “Bu tarifede 230 gram 2,5 TL şu an. Ama bilhassa Ekim ayının başından bu yana olağandışı biçimde un meblağlarında artış var. Biz ekmek artırımını Ağustos ayında talep ettik fakat onanması 11 Kasım’da gerçekleşti. Talep ve onanması içinde 3 aylık vakit geçti. Ağustos ayında biz 170 liraya un temin edebiliyorduk fakat şu an un fiyatı 360 lira. Bizim aldığımız tarife 10 gün bulunmasına karşın yetersiz oldu. Bugün itibariyle 230 gram ekmeğin 3 TL olması gerçekçi bir sayı olur. 4 lira olacağı söylenmiş zira artış eğilimi var. Değirmenciler de un satmak istemiyor. Vadeli un temin edebiliyorduk ancak un gelmeden ön ödeme halinde teklifler var artık” diye konuştu.

FIRINCILAR FEDERASYONU: HABERLER GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Lideri Balcı, yaptığı yazılı açıklamada, “Ekmeğin 4-5 TL olacağı halindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Evet, ekmeğin temel girdilerinde, hissedilir bir yükseliş kelam konusudur. Un fiyatları, maya meblağları, elektrik, doğal gaz ve su fiyatları her gün değişmektedir. Fakat bu demek değildir ki; vatandaşlarımızı ekmeksiz bırakacağız. Tüketicimizin mağdur edilmemesi, esnafımızın daha da büyük külfetlerle karşı karşıya kalmaması için kesinlikle lakin kesinlikle gereken yapılacaktır” dedi.

yatırım tavsiyesi içermez