Erdoğan’dan OVP açıklaması: Bir trilyon dolar düzeyine taşıyacak…

İktisat için büyük bir adım olan, her insanın gündemindeki Orta Vadeli Program için Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek program hakkında öngörülerini deklare etti.

Erdoğan toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Büyük ve kuvvetli Türkiye’nin inşası yolunda değerli bir adım olduğuna inandığım Orta Vadeli Programı‘mızın ülkemize ve milletimize güzel olmasını diliyorum. Programın hazırlanmasında emeği geçen tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.

Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası yolunda önemli bir adım olduğuna inandığım Orta Vadeli Programımızın ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Programın hazırlanmasında emeği geçen tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. pic.twitter.com/oOxoUOyZJ4

— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) September 7, 2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir daha hesabından paylaştığı görselde, Orta Vadeli Program kapsamında İktisat için öngörüleri şöyle:

* “Ekonominin yıllık ortalama 5,3 oranında büyümesini”

* “İstihdamın yıllık ortalama 1 milyon 170 bin kişi artmasını”

* “İhracatın 3 yılın sonunda 250 milyar doları aşacağını”

* “Program devri sonunda cari süreçler açığının ulusal gelire oranının yüzde 1 düzeyine gerilemesini”

* “Merkezi idare bütçe açığının ulusal gelire oranının yüzde 2,9 olarak gerçekleşmesini”

* “Faiz dışı istikrarın yüzde 0,3 fazlaya dönmesini”

* “Enflasyonun kalıcı olarak tek haneli düzeylere inmesini” öngördüğünü belirtti.

Son olarak, Ulusal gelirimizi bu yıl 800 milyar doların üzerine, program periyodu sonunda da 1 trilyon dolar düzeyine taşıyacağız” dedi.

ORTA VADELİ PROGRAM NEDİR

Ekonomin gündeminde olan Orta Vadeli Program (OVP), kamu siyaset ve uygulamalarını Kalkınma Planında yer alan siyaset ve evvelar temelinde ortaya koyarak bütçe sürecini başlatan ve kaynak tahsislerini yönlendiren bir programlama aracıdır.