EPDK’den akaryakıtta yeni adım

Ar-Ge ve test gayeli, referans test yakıtı yahut araç birinci dolum yakıtı olarak kullanılmak üzere, ihrakiye teslimi kapsamındaki akaryakıt cinslerinin, taktik yakıtların, biyodizelin ve özel üretim akaryakıtlarının direkt temininde, belli kurumların yıllık 500 litre ve altındaki talepleri, Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Petrol Piyasası Daire Başkanlığının müsaadesine tabi olacak.

Buna nazaran, Ar-Ge ve test maksatlı, referans test yakıtı yahut araç birinci dolum yakıtı olarak kullanılmak üzere, ihrakiye teslimi kapsamındaki akaryakıt cinslerinin, taktik yakıtların, biyodizelin ve özel üretim akaryakıtlarının direkt temini, savunma sanayi kapsamında faaliyet gösteren kamu şirketlerinin, Savunma Sanayi Başkanlığı ile savunma sanayindeki projelerde kontrat akdetmiş olanların, Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğünün, otomotiv üreticilerinin, üniversite ve laboratuvarların ölçü hududu olmaksızın tüm talepleri ile bunların haricinde kalanların akaryakıt çeşidinden yıllık 500 litre ve altındaki talepleri Petrol Piyasası Daire Başkanlığının müsaadesine tabi olacak.

DAĞITICI LİSANSI SAHİBİNDEN YAPILACAK

Bunların haricinde kalanların bir akaryakıt cinsinden yıllık 500 litrenin üstündeki talepleri ise Heyetin müsaadesine tabi olacak.

Kurumca, Gümrük Tarife İstatistik Durumu (GTİP) bazında akaryakıt olarak belirlenen eserlerle birebir GTİP numarasına sahip olan lakin üretim basamağında bir yahut daha fazla özelliği makul bir aralıkta olacak biçimde hazırlanan özel üretim akaryakıtların temini ise rafinerici yahut dağıtıcı lisansı sahibinden yapılacak.

Taktik yakıt temini, ihrakiye temini ve biyodizel temini kapsamındaki müsaade talepleri kullanıcılar tarafınca, özel üretim akaryakıtların temini kapsamındaki müsaade talepleri ise ikmali gerçekleştirecek lisans sahipleri tarafınca EPDK’ye yapılacak.

Kullanıcılar temin ettikleri akaryakıtı hiç bir surette piyasa faaliyetine husus etmemekle ve yalnızca müracaatında beyan ettiği kapsamda kullanmakla yükümlü olacak.

TARZ VE ESASLAR’DA DEĞİŞİKLİĞE GİTTİ

Öte yandan, EPDK, Resmi Gazete’de yer alan öteki heyet sonucunda Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Planlı Bakım Harcamalarının Tarife Hesaplamalarında Dikkate Alınmasına Ait Yordam ve Esaslar’da değişikliğe gitti.

Buna nazaran, üçüncü düzey planlı bakım masrafları için TEDAŞ tarafınca her yıl yayımlanan ünite bedeller baz alınacak.

Tarife uygulama devrinin her bir yılı için geçerli olan düzeltme süreçlerine temel ünite bedeller, birebir uygulama devri için kabul edilen yatırım harcamalarına temel ünite bedellerin güncellenmesinde kullanılan değişim katsayılarıyla ilgili yıl ortasına göre güncellenen ünite bedellerinden yüzde 25 oranında indirim yapılmak suretiyle belirlenecek.

yatırım tavsiyesi içermez