Ekonomist Cihan İhtilal Zelyut, dolara yapılacak operasyonu deklare etti

Merkez Bankası Eylül ayı faiz sonucu toplantısı, piyasaları yakından takip eden bireylerin gündemini oluşturuyor. Ağustos ayı toplantısında faizi sabit bırakma sonucu alan Merkez Bankası, Eylül ayı toplantısında ise yeni bir karar açıklayacak.

Global hisse piyasaları ise bu hafta ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın Jackson Hole İktisat Siyasetleri Sempozyumu’nda yapacağı konuşmaya odaklanırken, yatırımcılar varlık alımlarının ne vakit azaltılmaya başlanacağına ait ipucu aradı.

‘DOLAR 8.30’A KADAR GERİLEYEBİLİR’

İktisada ait gelişmeleri yorumlayan Yeniçağ gazetesi muharriri ekonomist Cihan İhtilal Zelyut, ”Dolar kuru 8,30’a kadar bir gerileme bekliyorum. 8,60 üzeri kimseye aslına bakarsanız alım tavsiye etmedik. 8,30 epeyce kritik.şağı kırıp 8’e yarın senin bahsetmiş olduğun o eylül ekim riskleri artı birde FED’in şuan bir biçimde güvercin üzere görülse de aslında son derece bâtın şahin bildirileri sonbahardan daha sonra. Bunu üste taşıdığı vakit işte biz 8’den üst zıplamak var. Birde de 8,40’tan üst zıplamak var. Birinde zıpladınız mı 9,70’e gideceksiniz. Öbüründe zıpla isminiz mı 9’a gideceksiniz? ötürüsıyla burada sonbahar oldukçata çantada keklik değil. Umarım bizim merkez bankası rezerv biriktirmenin bir yolunu arıyordur diyorum” sözlerini kullandı.

‘FAİZ ARTIRIMINA GİRMESİ BİR RİSK’

Zelyut, “Merkez Bankası’nın Türkiye’deki enflasyona karşın faiz artırımında ısrar etmesi ya da çok derecede bir faiz artırımına girmesi bir risk Amerikan Merkez Bankası şu an mevti gösterip sıtmaya razı etti ancak sonuçta bir fizikî tesir mekanik tesir para ölçüsü azalacak. Ve haliyle faiz artınca da bu para geri çekilecek. Bütün bunlarda dolar ölçüsünü azaltacak fakat bu kısa vadede olmayacak diyoruz. Amerikalılar da ekonomilerine bakacaklar. Ona göre hareket edecekler. Her halükarda biz içeriden ve dışarıdan kaynaklanan niçinlerle dolar/TL’nin sonbahar ve kış aylarında üst hakikat çıktığını bakılırsaceğiz. Lakin burada yatırımcıya yani bir daha yatırım tavsiyesi değil yatırım uzmanlarıyla istişare etsinler. Ancak 8,30 ve 8 düzeylerinde hane halkının ve firma sahiplerinin yüksek boşluktan dolayı durum açabileceklerini dikkatlerine sunalım diyorum” dedi.

yatırım tavsiyesi içermez