Doğalgazdaki artışlar niçiniyle elektrikte yüzde 20 artırım gündemde

Doğalgazda bir yıl ortasında yapılan yedi artırımın akabinde son 15’lik artış, elektrik üretiminde maliyetleri artıracağı için yeni artırımların öncüsü oldu. Elektrikte en az yüzde 20 fiyat artışı beklediklerini belirten Elektrik Mühendisleri Odası İdare Heyeti üyesi Mehmet Özdağ, “Dövizle geri alım garantisi ve dövizdeki artış da düşünüldüğünde bu artırım kaçınılmaz” dedi.

EKİMDE ARTIRIM KOŞUL OLDU

Güç Bakanlığı’nın raporlarına bakıldığında ithal girdilerin yüzde 49’a yükseldiğini söyleyen Elektrik Mühendisleri Odası İdare Şurası üyesi Mehmet Özdağ, ithal girdideki bu artış ile dağıtım şirketlerinin iki aydır elektriği değerli aldığını lisana getirdi. Şu anda 21 dağıtım bölgesindeki dağıtım şirketlerinin 2 milyar TL kayıplarının olduğunu ekleyen Özdağ, “Aslında natürel ki kârdan ziyan ettiler. Lakin bu ziyanı devam ettiremezler, ekim ayında bir artırım olması şart” dedi. İktidarın reaksiyon çekmemek için bu artırımı tüketiciye yansıtmaması halinde ise sübvanse etmesi gerekeceğini lisana getiren Özdağ, şu biçimde devam etti:

“bu biçimde da bu artırımı nasıl absorve ettiklerini açıklamaları gerekir. Yani şirketler kârlarından daha fazla düşürmezler. Bu da kamu ziyanı demek. Bu da bir daha vatandaşa yük olarak yansır.”

Özdağ, elektrik fiyatlarındaki daima artışın YEKDEM projelerini destekleme kanunu ile başladığını da belirterek kamunun özel şirketlerin teşebbüslerini desteklemek uğruna yanlış adımlar attığını hatırlattı.

Elektrik tedarikçisi karşılaştırma platformu encazip.com’un kurucusu Çağada Kırım da “Elektriğin yarıya yakını doğalgazdan üretiliyor” dedi.

Kamunun Yenilenebilir Güç Kaynakları Destekleme Sistemi (YEKDEM) sisteminde üretim yapan elektrik şirketlerine alım garantisi verdiğini ve elektriği bu şirketlerden piyasadan daha kıymetli fiyata aldığını söyleyen Kırım, “Doğalgazdaki son artış elektrik meblağlarına yüzde 20 yansıyacak. Bu iddia değil, bir zorunluluk” dedi.

3.7 MİLYON HANE BORÇLU

Doğalgaz ve elektrik meblağları 2021 yılında yaklaşık yüzde 40 artmıştı. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un önergesine Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın verdiği cevapta, 2020 yılında 3.7 milyon hanenin elektriği borcundan dolayı kesilmişti. Kış devrine girerken gelecek yeni bir artırımın bu sayısı artırmasından korkuluyor.

yatırım tavsiyesi içermez