Çeltik üreticisi, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıklayacağı fiyatları bekliyor

“Beyaz altın” olarak nitelendirilen çeltikte de üretici iklim ve pandemi mağduru. İki yıldır maliyetleri artan çeltik üreticisi, hasat yaklaşırken Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıklayacağı fiyatları bekliyor. Üreticinin beklentisi yüzde 30 artış. Aksi takdirde üretimi bırakacaklarını söylüyor.

Türkiye’de çeltik (pirinç) üretiminin yüzde 44’ü Edirne ve bölgesinde yapılıyor. 2021 yılında çeltik üretiminde beklenen artış yüzde 2. Türkiye’nin pirinç yeterlilik derecesi ise yüzde 84.9.

2021 hasadı eylül ayının 10’undan itibaren başlıyor. İsmail Boz Trakya’da bölgenin en büyük üreticilerinden biri. Dokuz bin dönüm yerde 61 yıldır ailece çeltik üretimi yapan İsmail Boz, yaşanan meseleler niçiniyle artık üreticilikten vazgeçme noktasına geldiğini anlatıyor. İklim değişiklikleri ve pandemi niçiniyle iki yıldır önemli kasvetler yaşadıklarını belirten Boz, şunları anlatıyor:

“1960 yılından bu yana üretim yapıyoruz. Bu iş bana babamdan kaldı. Pandemi yasakları niçiniyle evvel çalıştıracak insan bulamadık. Aşı gelinceye kadar güç vakit içinder yaşadık. Kısıtlamalar niçiniyle, mevlitler, düğünler, esnaf lokantaları kapalıydı yani pirinç satamadık. Lakin para kazanamadığım bir işi daha fazla yapamam. Çizmelerimi çıkarırsam tekrar da kimse bana giydiremez.”

Hasan Geçit de 600 dönüm toprakta üretim yapan bir üretici. “Derdimiz büyük” diyen Geçit, “Eylül ayında hasada başlıyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) vereceği fiyatı sabırsızlıkla bekliyoruz. Artışın geçen yıla bakılırsa yüzde 30 artması gerekiyor. Para kazanmaktan da geçtik ekimini yaptığımız eserin ziyanını karşılasak kâfi. Devletin üreticilere gübre ve mazot dayanağı yapması şart” diyor. Beş bin dönüm toprakta üretim yapan Sami Dubacı da birebir sıkıntılardan mustarip. Dubacı, pirinçte hastalık da olduğunun altını çizerek, “Gübre, mazot, toprağı uygunlaştırma ve emekçi. Maliyet daima arttı. TMO’dan 8 TL’ye alınan pirinç markette 20 TL. Üretici daima zararda” diyor.

yatırım tavsiyesi içermez