BOTAŞ’a ‘il yahut bölge bazında kademeli satış fiyatı belirleme’ yetkisi veriliyor

Elektriğe “kademeli fiyat” ismi altında gelen “katmerli zammın” birebiri doğalgaz için de devreye giriyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen “torba” teklifle, “BOTAŞ tarafınca bakanlık görüşleri alınmak kaydıyla bölgesel ve iklimsel şartları dikkate alınarak vilayet yahut bölge bazında kademeli doğalgaz satış fiyatı uygulanabilmesi” sağlanıyor.

EPDK DEVRE DIŞI

AKP milletvekili Cemal Öztürk, komitede teklifi savunurken benzeri abone kümelerinin farklı tüketimlerine atıfla “Düzenlemeyle vilayet bazında iklim kuralları ve tüketim ölçüsüne uygun olacak bir kademe belirlenmesi ve tüketimin artışından kaynaklanan ek maliyetlerin bu kademe üstünde tüketim yapan abonelere yansıtılması amaçlanmaktadır” dedi. Öncelikle EPDK’nin fiyat tespitiyle ilgili ytesirinin BOTAŞ’a verildiğine dikkat çeken CHP milletvekili Bülent Kuşoğlu, ayrıyeten neye göre iklim yahut bölge bazında ayrıntılandırma yapılacağının da belgisiz olduğunu vurguladı. HDP milletvekili Garo Paylan ise BOTAŞ’ın hala kamu sahiplilğinde bir anonim şirket olduğunu, lakin yarın özelleştirilebileceğini belirtti.

DÜZGÜN Parti milletvekili Durmuş Yılmaz da Erzurum ve Kars’ın eksi 30-40 dereceyi gördüğünü hatırlatarak “Biraz aşağıya inelim; Malatya, Elazığ eksi 15-20 derece yani bunların içinde nasıl bir düzenleme yapılacak” diye sordu. Bu çeşit tartışmalar üzerine BOTAŞ Genel Müdürü Özcan, kent bazında başlayacak olan düzenlemenin, daha sonraki yıl için ilçe, iklim bölgeleri ve daha mikro bölgeler bazında farklı bedellerde uygulanabileceğini belirtti. Özcan, fiyatlandırmayı da şöyleki örneklendirdi:

AĞRI’DA 26 DERECE!

“Sözgelimi Ağrı’da bir konut için yıllık doğalgaz tüketiminin 1300 metreküp olduğunu var iseyalım. Buradaki konfor kaidesi 18-20 derecede belirlenebilir. Ancak siz ‘Evimde tişörtle dolaşmak istiyorum, sıcaklığım 26 derecenin altına düşerse rahatsız oluyorum’ diyorsunuz ve tüketim bedeliniz 1800 metreküpe çıkıyor. Ortadaki 500 metreküp temel ısınma gereksiniminin haricinde kalan kısım olarak farklı fatura ediliyor. bir daha sözgelimi Antalya’da ortalama kış devri tüketimi 400 metreküp. Bunun üstüne çıkarsanız ortadaki fark için bir daha başka fatura olur.”

yatırım tavsiyesi içermez