Bakanlığın mutabakatları reaksiyon çekti: Bu indirim cep yakar!

Birleşik Kamu-İş’e bağlı Büro-İş Sendikası Genel Lideri Alay Hamzaçebi, özel hastaneler ve tıp merkezleri, ağız ve diş sıhhati klinikleri, eğitim kurumları ve spor tesisleriyle döviz ve TL üzerinden yüzde 40’a varan indirimli muahedeler yapılarak çalışanlara duyurulduğunu bildirdi. Bu kapsamda özel kreşin mutabakatlı fiyatının bir çocuk için aylık 2 bin 300 TL olduğuna dikkat çeken Hamzaçebi, şunları kaydetti:

KAMUDA FİYAT 800 TL

“Bu fiyat, bir çalışanın maaşın yarısıdır. İki ve daha fazla çocuğu olan birisi aç da açık da gezse anlaşılan fiyatı ödemesi mümkün değildir. Bakanlığa bağlı kreşlerde bir çocuk için 2020-2021 eğitim-öğretim yılında belirlenen aylık fiyat 800 TL’dir. Bakanlık, kendi fiyatının 3 katı bir fiyata muahede yapmasını muvaffakiyet görmektedir. Lakin muvaffakiyet, ortadaki fiyat farkının kurumca karşılanmasıyla, yeteri kadar kreş, lojman, misafirhane, toplumsal tesis yapmayla; fiyatsız sıhhat ve eğitim sunmakla olur.”

Bu mutabakatların “geçiş garantili köprü ve otoyollar ile hasta garantili hastaneler yapıp, bütçenin aslan hissesini üç-beş yandaşa aktaran sermayenin güdümündeki hükümetin başarısız iktisat ve siyasal siyasetleri kararı iktisat ile birlikte toplumsal devletin çöktüğünün ispatı” olduğunu vurgulayan Hamzaçebi, iktidarın sıkıntısının işçilerin hayat standartlarını yükseltmek olmadığını belirtti. Hamzaçebi, “Hükümet devletin, Merkez Bankası kaynaklarını çarçur etti” dedi. Hamzaçebi, indirim muahedesi yapılan şirketlerin hükümet ile “organik bağı” olup olmadığının, hangi kriterlerin temel alındığının kamuoyuna açıklanmasını da istedi.

AKP’nin misafirhaneleri, lojmanları, kampları sattığını; servisleri kaldırdığını belirten Hamzaçebi, hükümetin yarın da “yandaş oteller”, otobüs firmaları ile indirimli muahedeler yapmaya başlaması halinde şaşırılmaması gerektiğini vurguladı. Hamzaçebi, devletin çalışanların hayat düzeyini yükseltmekle vazifeli olduğuna dikkat çekerek şunları önerdi:

BU SİYASET YANLIŞ

“Hükümetin bu siyasetlerden vazgeçerek ulusal gelirden eğitime, sıhhate, toplumsal yardımlara daha fazla hisse ayırmasını, enflasyon altında ezilen, satın alma gücü devamlı düşen, yoksulluk hududu altında fiyata mahkûm bırakılan kamu çalışanlarına dövize endeksli maaş vermesini, en az yüzde 40 artırım yapmasını bekliyoruz.”

yatırım tavsiyesi içermez