Apple’ın karma gerçeklik gözlüğünün işletim sistemi ortaya çıktı!

Apple’ın karma gerçeklik gözlüğünün işletim sistemi ortaya çıktı!
Apple bir müddetdir bir sanal ve artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışıyor. Uzun müddettir konuşulan bu donanımın kendi işletim sisteminin olacağı da bir daha gelen haberler içinde. Bu işletim sisteminin isminin ne olacağı da en çok merak edilen konulardan bir tanesi.

Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü ortaya çıkmaya başlıyor

Şimdiye kadar bu işletim sisteminin ismi üzerinde biroldukça sav ortaya atıldı. Daha evvel ‘realityOS’ ya da özetlemek gerekirse ‘rOS’ olarak isimlendirileceği söylenen işletim sistemi için Bloomberg tarafınca yeni bir bilgi paylaşıldı. Buna göre karma gerçeklik gözlüğünün işletim sistemi ‘xrOS’ olarak isimlendirilecek.

Bu ismin ‘extended reality’ sözünün kısaltması olduğu söz ediliyor. Apple bu biçimdece hem sanal tıpkı vakitte artırılmış gerçekliği kapsayacak bir isim kullanmış olacak. Apple’ın bu ismin patentini şimdiden paravan şirketler aracılığı ile almaya başladığı da gelen haberler içinde.

Apple’ın karma gerçeklik gözlüğünün 2023 yılı içerisinde tanıtılması bekleniyor. Şirketin önümüzdeki yıl tanıtılacağı söylenen modelin haricinde üç farklı gözlük için de çalışmaları olduğu da tez ediliyor. N301″, “N421” ve “N602” kod isimlerine sahip olan gözlükleri yakın vakitte görme fırsatı yakalayabiliriz.

N301 kod isimli aygıtın Apple’ın 2023 yılı içerisinde tanıtacağı söylenen Apple Reality Pro olduğu kestirim ediliyor. Karma gerçeklik gözlüğünün tanıtımı ile birlikte Meta Quest Pro’ya rakip olacağını söylemek olmayacaktır.

Diğer yandan N602 kod isimli eserin ise iki versiyonla sunulacağı söyleniyor. Versiyonlardan birincisi, N301 kodlu modelin daha gelişmiş bir türevi olacağı düşünülürken, başka versiyonun ise daha uygun fiyatlı bir seçenek olarak müşterilere sunulması bekleniyor. N421 kod isimli aygıtın ise bu modellerden farklı olarak daha hayli bir ‘akıllı gözlük’ olarak nitelendirilebileceği söz ediliyor.

Apple, önümüzdeki senelerda karma gerçeklik teknolojisine pek fazla mesai harcayacak üzere görünüyor. Pekala siz Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.