Ahmaklık hastalığı nedir

Ahmaklık (İdiocy) Ne?

Ahmaklık, bir kişinin gerçek yaşam yeteneklerinin çok düşük olması durumudur. Ahmaklık genellikle, kişinin kendisini koruyamayacağı ve temel gereksinimlerinin karşılanmasını sağlayamayacağı kadar kötü olabilir. Ahmaklık, genellikle, düşük IQ, yaşa uygun gelişimsel geriliğe bağlı olarak ortaya çıkar. Ahmaklık, kronik bir durumdur ve genellikle, çocuklukta başlayan ve yaşam boyu devam eden bir durum olarak kabul edilir. Ahmaklık, bir kişinin ömür boyu üst düzey işlevleri etkileyen, öngörülebilir bir durumdur.

Ahmaklık Nasıl Tanımlanır?

Ahmaklık, genellikle, çok düşük bir IQ puana sahip olan kişilerde görülür. IQ puanı, kişinin akademik konularda başarısını ölçen bir ölçüm aracıdır. Ahmaklık, IQ puanı 70'in altında olan kişilerde görülür. Ayrıca, ahmaklık, kişinin eğitim ve çevresel etkileşimleri ile karşılaştırıldığında, geri kalışının öngörülebilir olduğu durumlarda görülür. Ahmaklık, çoğu zaman, çocukluk ya da erken erişkinlik döneminde ortaya çıkan, kronik bir durum olarak kabul edilir. Ahmaklık, genellikle, ömür boyu sürecek ve kişinin üst düzey işlevleri önemli ölçüde etkileyecek bir durumdur.

Ahmaklık Nasıl Tedavi Edilir?

Ahmaklık, ömür boyu sürecek bir durumdur ve genellikle, çok düşük IQ puanına sahip olan kişilerde görülür. Ahmaklık, çoğu zaman, öngörülebilir ve tedavi edilebilir bir durumdur. Ahmaklık, eğitim ve çevresel etkileşimler aracılığıyla tedavi edilebilir. Ahmaklık, özellikle çocukluk döneminde tedavi edilirse, kişinin ömür boyu etkilenme riskini azaltabilir. Ahmaklık, genellikle, kişinin kendini koruma ve temel gereksinimlerinin karşılanmasını sağlama yeteneklerini geliştirmek için uygun eğitim ve destek programları aracılığıyla tedavi edilir. Ayrıca, çoğu durumda, ahmaklık, psikolojik destek aracılığıyla da tedavi edilebilir.