Windows 10 Yeniden Başlatma Nasıl Yapılır ?

Global Mod
Windows 10 Yeniden Başlatma Nasıl Yapılır?

Windows 10 işletim sistemi, bilgisayarınızın sağlıklı bir şekilde çalışması için zaman zaman yeniden başlatılması gerekebilir. Yeniden başlatma, sistemdeki hataların düzeltilmesine ve yeni güncellemelerin yüklenmesine yardımcı olabilir. Bu yazıda, Windows 10'u nasıl yeniden başlatacağınızı adım adım açıklayacağım.

1. Başlat Menüsünü Kullanarak Yeniden Başlatma

Windows 10'u yeniden başlatmanın en yaygın yolu Başlat Menüsünü kullanmaktır. Başlat Menüsü, genellikle Windows işletim sistemlerindeki birçok işlemin başlangıç noktasıdır.

İlk adım olarak, ekranın sol alt köşesindeki Başlat düğmesine tıklayın. Başlat Menüsü açılacak. Ardından, Başlat Menüsü'ndeki Güç simgesine tıklayın. Bu simge genellikle bir kapatma simgesi şeklinde olup, seçenekler arasında yeniden başlatma seçeneği bulunur. Yeniden başlatma seçeneğini seçerek bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

2. Klavye Kısayollarını Kullanarak Yeniden Başlatma

Windows 10'ta yeniden başlatma işlemini hızlandırmak için klavye kısayollarını kullanabilirsiniz. Bu yöntem, fareyi kullanmak istemeyen veya erişilebilirlik gereksinimleri olan kullanıcılar için faydalı olabilir.

Yeniden başlatmak için klavyenizdeki Windows tuşuna ve "R" tuşuna aynı anda basın. Bu, çalıştır penceresini açacaktır. Açılan pencereye "shutdown /r" yazın ve Enter tuşuna basın. Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.

3. Görev Yöneticisi ile Yeniden Başlatma

Bazen bilgisayarınız donmuş gibi hissedebilir ve normal yöntemlerle yeniden başlatma işlemi başarısız olabilir. Bu durumda, Görev Yöneticisi'ni kullanarak bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

Görev Yöneticisi'ni açmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına aynı anda basın veya Ctrl + Alt + Delete tuşlarına basın ve ardından Görev Yöneticisi'ni seçin. Görev Yöneticisi açıldığında, sol alt köşede "Görev Yöneticisi" seçeneğine tıklayın. Buradan "Dosya" menüsünü seçin ve "Yeni Görev Çalıştır" seçeneğini seçin. Açılan pencereye "shutdown /r" yazın ve Enter tuşuna basın. Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.

4. Komut İstemi ile Yeniden Başlatma

Bazı kullanıcılar için, Komut İstemi'ni kullanarak bilgisayarlarını yeniden başlatmak daha hızlı ve verimli olabilir.

Başlat Menüsü'nde "cmd" yazarak Komut İstemi'ni açın. Açılan pencereye "shutdown /r" yazın ve Enter tuşuna basın. Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.

5. Ayarlar Menüsünden Yeniden Başlatma

Windows 10'ta bilgisayarınızı yeniden başlatmanın bir başka yolu da Ayarlar menüsünü kullanmaktır.

Başlat Menüsü'nde "Ayarlar" uygulamasını açın. Ardından "Güncelleştirme ve Güvenlik" seçeneğini seçin. Sol taraftaki menüden "Kurtarma" seçeneğini seçin. Kurtarma sekmesinin altında "Gelişmiş Başlangıç" bölümünde "Şimdi Yeniden Başlat" seçeneğine tıklayın. Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.

6. Güvenli Modda Yeniden Başlatma

Bilgisayarınızı güvenli modda yeniden başlatmak, bazı sorunları çözmek için kullanışlı bir yöntem olabilir.

Başlat Menüsü'nde "Ayarlar" uygulamasını açın. Ardından "Güncelleştirme ve Güvenlik" seçeneğini seçin. Sol taraftaki menüden "Kurtarma" seçeneğini seçin. Kurtarma sekmesinin altında "Gelişmiş Başlangıç" bölümünde "Şimdi Yeniden Başlat" seçeneğine tıklayın. Bilgisayarınız yeniden başlayacak ve birkaç seçenek içeren bir menü görünecektir. "Sorun Giderme" > "Gelişmiş Seçenekler" > "Başlangıç Ayarları" yolunu izleyin. Ardından "Yeniden Başlat" düğmesine tıklayın. Bilgisayarınız yeniden başlayacak ve Başlangıç Ayarları menüsü açılacaktır. Buradan "5" tuşuna basarak "Güvenli Mod" u seçin. Bilgisayarınız güvenli modda yeniden başlayacaktır.

Windows 10'u yeniden başlatmanın birçok farklı yolu vardır ve yukarıda listelenenler yalnızca en yaygın olanlardır. İhtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlı olarak farklı yöntemleri deneyebilirsiniz.