Sürücü Güncellemesi Nasıl Kaldırılır ?

Global Mod
Sürücü Güncellemesi Nasıl Kaldırılır?

Sürücü güncellemeleri, bilgisayarınızın donanım bileşenlerinin düzgün çalışmasını sağlamak için oldukça önemlidir. Ancak, bazen güncellemelerin uyumsuzluğu veya başka bir nedenle eski sürücüye geri dönmek isteyebilirsiniz. Neyse ki, Windows işletim sistemi kullanıcıları için sürücü güncellemelerini kaldırmak oldukça kolaydır. İşte adım adım nasıl yapılacağına dair bir rehber:

[1] İlk adım olarak, Başlat menüsünü açın ve "Cihaz Yöneticisi"ni arayın. Bu adımı gerçekleştirmek için, Başlat düğmesine sağ tıklayıp "Cihaz Yöneticisi"ni seçebilirsiniz. Alternatif olarak, arama çubuğuna "Cihaz Yöneticisi" yazarak da ulaşabilirsiniz.

[2] Cihaz Yöneticisi penceresini açtığınızda, donanım bileşenlerinizi görüntüleyebileceğiniz bir listeyle karşılaşacaksınız. Buradan, geri dönmek istediğiniz sürücüyü bulun. Örneğin, ekran kartı sürücüsünü değiştirmek istiyorsanız, "Ekran kartları" bölümünü genişletin.

[3] Şimdi, geri dönmek istediğiniz sürücüyü sağ tıklayın ve "Sürücü Yazılımını Güncelle" seçeneğine tıklayın. Açılan alt menüden "Sürücüyü Geri Al" seçeneğini seçin.

[4] Sürücüyü geri almadan önce, neden geri dönmek istediğinizi anlamak için bir pencere açılacaktır. Bu pencerede, geri almak istediğiniz sürücünün önceki sürümü hakkında birkaç bilgi bulabilirsiniz. Bu bilgileri dikkatlice inceleyin ve eğer devam etmek istiyorsanız, "Evet" veya "Devam Et" düğmesine tıklayın.

[5] Sürücüyü geri aldıktan sonra, bilgisayarınız sürücüyü eski sürümüne geri döndürecektir. Bir süre işlem tamamlanana kadar bekleyin ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

[6] Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra, sürücünün başarılı bir şekilde eski sürümüne geri döndüğünü doğrulamak için Cihaz Yöneticisi'ni tekrar kontrol edebilirsiniz. Sürücünün geri alındığından emin olmak için, sürücünün tarih ve sürüm numarasını kontrol edebilirsiniz.

Benzer Sorular ve Cevaplar

1. "Bilgisayarımın performansında bir düşüş fark ettim. Bu, son sürücü güncellemesinden kaynaklanıyor olabilir mi? Ve eğer öyleyse, nasıl geri alabilirim?"

Evet, bilgisayar performansındaki bir düşüş genellikle sürücü güncellemelerinden kaynaklanabilir. Sürücüyü geri almak için, yukarıdaki adımları izleyebilirsiniz.

2. "Sürücü güncellemesini geri almak bilgisayarımı etkiler mi? Verilerimi kaybeder miyim?"

Sürücü güncellemesini geri almak genellikle bilgisayarınızı etkilemez ve verilerinizi kaybetmezsiniz. Ancak, her ihtimale karşı önlem almak için, sürücüyü geri almadan önce önemli verilerinizi yedeklemenizi öneririm.

3. "Sürücü güncellemesini geri aldıktan sonra, tekrar güncelleme yapabilir miyim?"

Evet, sürücüyü geri aldıktan sonra tekrar güncelleme yapabilirsiniz. Ancak, sürücü güncellemesinin neden olduğu sorunları önlemek için, güncelleme yapmadan önce kullanıcı yorumlarını veya üreticinin resmi web sitesini kontrol etmeniz önemlidir.