Samsung: Sendika süresiz grev çağrısı yaptı

Güney Koreli elektronik şirketi Samsung'un çıkarlarını temsil eden bir sendika olan Ulusal Samsung Elektronik Sendikası (NSEU), yaklaşık 30.000 üyesine Samsung'da süresiz grev çağrısı yaptı. Çağrı, şirkette üç günlük genel grevin son gününde geldi. Bu adımın nedeni olarak Samsung yönetiminin çalışanların talepleri hakkında herhangi bir görüşme yapmak istememesi gösterildi.

Reklamcılık

Güney Kore'deki Samsung çalışanlarının neredeyse dörtte birini temsil eden NSEU, daha iyi ücretler ve sosyal yardımlar talep etmeye devam ediyor. Sendika, genel grevin zaten bir etki yarattığını ve özellikle bellek yongalarının üretimini aksattığını söylüyor. Reuters, yaklaşık 6.540 çalışanın üretim tesislerinde çalışmayı bıraktığını yazıyor. Ancak şirketin yönetimi grevin herhangi bir büyük aksamaya neden olduğunu reddediyor. Katılım nispeten düşüktü ve üretim büyük ölçüde otomatikti. Bu nedenle büyük bir etki olmadı ve gelecekte de beklenmiyor.

Sendikayla diyalog yok

Samsung, “üretim hatlarında herhangi bir kesinti olmamasını” sağlamak istiyor. Şirket ayrıca BBC News'e yaptığı açıklamada, “sendikayla iyi niyetle müzakere etmeye” kararlı olduğunu söyledi.

Ancak sendikalara göre Samsung henüz sendikalarla diyaloğa girme girişiminde bulunmadı ve bunu yapma niyeti de yok. Bu nedenle NSEU ikinci bir genel grev çağrısında bulunuyor. 10 Temmuz'da başlaması ve bu sefer süresiz devam etmesi planlanıyor.

İkinci genel grev duyurusu Samsung Electronics hissedarları tarafından nispeten sakin karşılandı. Bir hissenin değeri bir gün içinde yalnızca yaklaşık %0,5 düşerek 1.150 avroya geriledi.

Samsung, Haziran ayında ilk iş bırakma eylemini gerçekleştirmişti ve bunu Pazar günü genel grev izledi. Şirketin iç sendikası yalnızca 2020'den beri var. Ondan önce, şirket yönetimi hiçbir sendikaya izin vermiyordu. Şirket, Samsung'un varisi ve başkan yardımcısı Lee Jae Yong'un piyasa manipülasyonu ve rüşvetle suçlanmasından sonra daha fazla kamuoyu denetimine girdi ve NSEU kuruldu.

(olb)