Microsoft ve Sam Altman'a karşı: Elon Musk OpenAI'ye dava açıyor

Elon Musk, San Francisco'da OpenAI ve CEO'su Sam Altman'a karşı dava açtı. Davada, ChatGPT'nin yaratıcılarının bir kez daha kuruluş anlaşmasına uymalarını ve bireylerin “kişisel çıkarları için değil, insanlığın yararı için AGI geliştirmelerini” sağlamak istediği belirtiliyor. X ve Tesla'nın sahibi, 2015 yılında OpenAI'yi kurdu. Musk, orijinal rotadan sapmanın nedeni olarak Microsoft ile milyar dolarlık iş birliğini görüyor.

Reklamcılık

Musk'un avukatları, OpenAI'nin “dünyanın en büyük teknoloji şirketinin kapalı kaynaklı, fiili bir yan kuruluşuna dönüştüğünü” yazdı. Mevcut yönetim kuruluna göre Yapay Genel Zeka (AGI), “insanlığın yararına değil, Microsoft'un kârını en üst düzeye çıkarmak için” geliştiriliyor. Davada, diğer hususların yanı sıra, sözleşmenin ihlali, haksız rekabet ve vekaletnamelerin ihlali iddiaları yer alıyor.

“İnsanlık için ciddi bir tehdit”

Davaya göre Musk, YGZ'yi “insanlığa yönelik ciddi bir tehdit, belki de bugün karşı karşıya olduğumuz en büyük varoluşsal tehdit” olarak görüyor. Eğer bir makine neredeyse her görevi insanlardan daha iyi çözebiliyorsa, o makinenin aynı zamanda ekonomik açıdan da insanlardan daha faydalı olacağını savunuyor. Bunun insanlığın devamı üzerinde etkisi olabilir. Sam Altman'da başlangıçta bu endişeleri paylaşan bir ortak buldu. İkili, halihazırda DeepMind ile YGZ konusu üzerinde çalışan Google'a yetişmek için kar amacı gütmeyen bir yapay zeka laboratuvarı kurmaya karar verdi.

OpenAI (dava devam ediyor) kar odaklı bir şirket için değil, insanlığın yararı için AGI geliştirmeli. Ek olarak, AGI kaynak kodu ücretsiz olarak mevcut olmalıdır (açık kaynak) – yalnızca güvenlik nedeniyle gerekçeli istisnalar bulunmalıdır. “OpenAI” ismi de bu kuruluş amacından doğmuştur.

Microsoft ile işbirliğine yönelik eleştiri

Musk, yönetim kurulunu çevreleyen olayları ve GPT-4'ün geliştirilmesini bir sözleşme ihlali olarak görüyor. OpenAI'yi GPT-4'ün “şirketin Office yazılımına entegre ettiği fiilen Microsoft'a ait bir algoritma” olduğu konusunda suçluyor. Ayrıca bu bir YGZ algoritmasıdır ve bu nedenle artık Microsoft ile Eylül 2020'de imzalanan ve yalnızca yapay zekayı içeren işbirliğinin bir parçası değildir.

Sam Altman'ın kısa süreliğine görevden alınması ve Microsoft'un desteğiyle CEO olarak yeniden göreve getirilmesiyle birlikte yönetim kurulunun geri kalanında da değişiklikler oldu. Musk, yeni yönetim kurulu üyelerini yapay zeka uzmanlığı eksikliğiyle suçluyor. Yeni zirve, OpenAI'nin yapay zekadan yapay genel zekaya geçişi gerçekleştirip gerçekleştirmediğini ve ne zaman başardığını değerlendirmek için uygun değil. Bu, Microsoft ile olan işbirliğinin kapsamı açısından önemlidir. Altman'ın ihraç edilmesinin ardından, AGI konusunda bilgi sakladığı zaten bildirilmişti.

Musk, OpenAI'nin yönetim kurulunda üç yıl boyunca görev yaptı ve start-up'ın kar amaçlı bir yan kuruluş kurmasından önce ayrıldı. Microsoft bununla milyar dolarlık işbirliğine girmiş oldu. Financial Times'a göre, diğerlerinin yanı sıra ABD ve AB'deki antitröst gözlemcileri de ittifakı inceliyor.

(mki)

Haberin Sonu