Federal Hükümet: Artık “yalnızca dijital” zamanı

1. Federal Hükümet: Artık “yalnızca dijital” zamanı

“Önce dijital, sonra endişeler.” FDP 2017 federal seçim kampanyasına bu sloganla girdi. Liberallerden Federal Dijital Bakanı Volker Wissing şimdi bir adım daha ileri gidiyor: “Artık dijital stratejiyi 'yalnızca dijital' bir stratejiye dönüştürmenin zamanı geldi” diye Cuma günü vurguladı. “Analog paralel yapıları tutarlı bir şekilde ortadan kaldırmalı ve tamamen dijital süreçlere güvenmeliyiz.”

Reklamcılık

Wissing, bunun yalnızca daha verimli ve maliyet tasarrufu sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda veri kullanılabilirliğini de iyileştirdiğini vurguluyor: “Ancak tamamen dijital bir ülke olursak, Almanya'yı lider bir yapay zeka lokasyonu haline getirebilir ve uluslararası rekabetteki konumumuzu güçlendirebiliriz.”

Analog dündü

İddianın nedeni: Federal Dijital ve Ulaştırma Bakanlığı (BMDV), federal hükümetin dijital stratejisine ilişkin 2. ilerleme raporunu yayınladı. Bakan sonuçları şöyle özetliyor: “Milyonlarca vatandaş Deutschlandticket, Federal ID veya e-reçete gibi yeni dijital tekliflerden yararlanıyor.” Bu nedenle ülkenin seçtiği rotayı istikrarlı bir şekilde sürdürmesi gerekiyor.

Bakan hemen bilişim derneği Bitkom'dan destek aldı. Genel müdürü Bernhard Rohleder şöyle açıkladı: “Günün sonuna kadar verimsiz analog süreçleri yürütmeye devam edemeyiz. Analog süreçler aşamalı olarak durdurulmalı ve adım adım ortadan kaldırılmalıdır.” “Yalnızca dijital”in öncelikle Almanya'daki yönetimler için de geçerli olması önemli.

Hümanist Birlik ve Dijital Cesaret gibi sivil haklar örgütleri ise uzun süredir dijital baskıya karşı uyarıda bulunuyor. Temel yönetim hizmetlerinin ve Deutsche Bahn gibi şirketlerin analog biçimde mevcut kalmasını talep ediyorlar. Yeşiller de zorunlu dijitalleşmeye inanmıyor, ancak bu durumda kamu sektörü iki yoldan çalışmaya devam etmek zorunda kalacak. Bitkom, “dijital olarak uzaktaki insanlara” en azından ofislerde “dijital idari hizmetlere erişim konusunda destek” sağlamak istiyor.

Federal hükümet başarıları vurguluyor

Yaşlanma stratejisine göre, güçlü ağlar, daha fazla kullanılabilir veri, açık standartlar, açık kaynak ve güvenli dijital kimlikler, Almanya'nın nihayet dijital alanda ilerlemesine yardımcı olacak. Dijital Bakanlık şu anda şunu belirtiyor: Planlanan 100 önlemden 87'si uygulandı veya devam ediyor.

BMDV, ağlar alanında onay prosedürlerinin basitleştirilip dijitalleştirildiğini ve modern döşeme yöntemlerinin kolaylaştırıldığını vurguluyor. Federal bölgenin yüzde 92'sinden fazlası en az bir ağ operatörü tarafından 5G kapsamındadır. Yaklaşık her üç haneden biri, 2021'dekinin iki katı kadar bir fiber optik ağa bağlanma fırsatına sahip. Hatta AB Komisyonu yerel genişlemeyi “olağanüstü” olarak övdü. Ancak Federal Geniş Bant İletişim Birliği (Breko), hükümetin orta vadeli fiber optik hedefinin tehlikede olduğu konusunda uyardı.

Yazarlar, mobilite sektöründe 13 milyondan fazla kişinin dijital Almanya biletini kullandığını belirtiyor. Haziran ayından bu yana BahnCard yalnızca dijital olarak sunuluyor. Bu, yılda 30 ton plastik tasarrufu sağlıyor. Dijital araç kaydı milyon sınırını aştı. Sürücüler i-Kfz ile 1,5 milyondan fazla kez zamandan ve paradan tasarruf etti.

AI konumu Almanya

Bakanlık ayrıca Almanya'yı yükselişte olan bir yapay zeka lokasyonu olarak görüyor. Yapay zeka girişimlerinin sayısı önemli ölçüde artıyor. Yeni merkezler ve gerçek dünya laboratuvarları, Alman orta ölçekli işletmelerine yapay zekayı tanıtma konusunda destek veriyor. Avrupa'nın ilk exascale süper bilgisayarı Jüpiter, Jülich Araştırma Merkezi'nde yapım aşamasındadır.

Yazarlar, e-reçeteleri ve “herkes için ePA”yı sağlık sisteminde “kilometre taşları” olarak görüyor. Ayrıca OZG 2.0 e-devlete yeni bir ivme kazandırdı. Ancak Federal Denetim Bürosu, idari dijitalleşmenin zayıf yönlerini ortaya çıkardı.

(vbr)