Ekran Haftası: Dizüstü bilgisayarlar ve monitörler için kendi kendini aydınlatan kuantum noktaları

Şimdiye kadar LCD'ler ve OLED'ler baskın görüntü teknolojisi olmak için rekabet halindeydi. Şüphesiz iyi olan mikro LED'ler çok pahalıdır; mini LED'ler yalnızca LCD'deki arka ışığı iyileştirir. Ancak artık OLED'lerin tüm avantajlarına sahip yeni bir ekran teknolojisi ortaya çıkıyor. Aynı zamanda, LCD'ler gibi, özellikle ucuz bir şekilde, yani ışık yerine elektriksel olarak uyarılan, kendi kendini aydınlatan kuantum noktalarının basılmasıyla üretilebilmelidir.

Reklamcılık

Araştırmacılar bu tür EL-QD ekranları (QDEL ekranları olarak da bilinir) üzerinde yıllardır çalışıyorlar ancak şu ana kadar herhangi bir sonuç elde edilemedi. Çinli panel üreticisi TCL CSOT, San Jose'deki Display Week'te şimdi, parlak katmanı ışık yerine elektrik akımıyla kontrol edilen kuantum noktalarından oluşan, etkileyici derecede renkli 14 inçlik bir ekran sunuyor. Daha önce LCD'ler için kullanılan arka ışıktaki kuantum noktaları daha zengin renkler sağlıyor; Samsung'un QD-OLED'lerinde organik ışıldayan katmanın mavi ışığını yeşil ve kırmızı ışığa dönüştürürler, böylece bir tür renk filtresi görevi görürler.

*****://Haberler.cloudimg.io/width/696/q50.png-lossy-50.webp-lossy-50.foil1/_Haber_/imgs/18/4/5/9/0/2/6/8/TCL_Andrang_am_Stand-67fc90433620c7fb.jpg

Birçok ziyaretçi TCL'nin yüksek renkli EL-QD ekranına göz atmak istedi.

(Resim: Ulrike Kuhlmann, c't dergisi)

EL-QD ekranlar çok fazla güce ihtiyaç duyan bir arka ışığa, ışığı emen renk filtrelerine veya pahalı bir organik ışık katmanına ihtiyaç duymaz. TCL, kuantum noktalarından oluşan pikselleri bir mürekkepli baskı işlemi kullanarak bir alt tabakaya yazdırır ve bu nedenle ince metal maske (FMM) olarak adlandırılan bir maskeye ihtiyaç duymaz. Üretim sırasında bu tür metal maskelere çok fazla organik malzeme sıkışıyor ve bu da pahalı.

San Jose'de gösterilen elektrikle uyarılmış kuantum noktalarına sahip ekran, 14 inç diyagonal üzerinde 2880 x 1800 piksel gösteriyor. TCL, başlangıçta yalnızca parlak renkli bir ekran olduğunu söyleyen BT2020'nin yüzde 85'lik bir renk gamından bahsediyor. Ekran değişken yenileme hızlarını (VRR) desteklediğinden geçiş süresi 1 milisaniye, piksel yenilemesi 30 ila 120 Hertz olarak belirtilir. TCL'nin yeni ekran teknolojisi için seçtiği QLED adı, Samsung'un geleneksel kuantum noktalarına sahip LCD'lerini bu ad altında pazarlaması nedeniyle kafa karışıklığına neden oluyor.

Pozitif yaşlanma

EL-QD'ler ışığa tepki vermese de neme tepki verirler, bu nedenle elektriksel katmanlar arasında iyi bir şekilde kapsüllenmeleri gerekir. Ve pozitif yaşlanma gösterirler. Kulağa hoş geliyor ama değil: Parlaklıkları zamanla arttığı için, örneğin yaygın olarak kullanılan yeşil kuantum noktaları, görüntüde yeşil bir gölge oluşturur. OLED'lerde olduğu gibi TCL'nin de burada karşı önlem alması gerekiyor. Özellikle mavi kuantum noktalarının ömrü de şu anda sorunlu.

*****://Haberler.cloudimg.io/width/696/q50.png-lossy-50.webp-lossy-50.foil1/_Haber_/imgs/18/4/5/9/0/2/6/8/TCL_EL-QD_3_-fb54bd91ebbb4859.jpg

Elektrominesanslı kuantum noktaları çevresel toksin kadmiyum içeriyor ancak TCL'ye göre bu miktar izin verilen değerin çok altında kalıyor.

Bir başka anlaşmazlık noktası da kuantum noktaları için kullanılan çevresel zehir kadmiyumdur. AB, bir süredir kadmiyum kullanımını milyonda 100 parça (100 ppm) konsantrasyonuyla sınırlıyor ve panel üreticilerini kadmiyum içermeyen indiyum fosfide (InP) geçmeye çağırıyor. Bu, yeşil ve kırmızı için uygulandı, ancak mavi kuantum noktaları hala çok küçük bir oranda kadmiyum içeriyor. Bu aynı zamanda TCL'nin elektrominesanslı kuantum noktalarında da geçerlidir. Display Week'te TCL, kadmiyum içeriğinin sınırın oldukça altında kaldığını ve şirketin indiyum fosfit çeşitleri üzerinde çalıştığını açıkladı.

EL-QD ekranlar şu anda 4.5. Nesil bir fabrikada üretiliyor; TCL CSOT'un ayrıca dönüştürülebilecek basılı OLED'ler için bir Gen 5.5 fabrikası da bulunuyor. Şirket, EL-QD teknolojisinin yaklaşık üç yıl içinde seri üretime hazır olmasını bekliyor. TCL, 2024'ün sonunda EL-QD ekranlı 25 inçlik bir monitör göstermek istiyor. Büyük televizyon ekranları TCL'nin odak noktası değil; Ticaret fuarındaki bir sözcü, bunların iyi büyüme oranları vaat etmediğini açıkladı. TCL bunun yerine BT ürünlerine odaklanıyor. İlk cihazların beş yıl içinde satışa çıkması bekleniyor.

*****://Haberler.cloudimg.io/width/696/q50.png-lossy-50.webp-lossy-50.foil1/_Haber_/imgs/18/4/5/9/0/2/6/8/Samsung_EL-QD-Monitor-8f567b651a9f8e50.jpg

Standdaki küçük monitörün gösterdiği gibi Samsung'un radarında EL-QD teknolojisi de var.

Yani yeni ekran teknolojisi henüz tam olarak orada değil ama oldukça umut verici görünüyor. Öyle ki Samsung, Display Week'te EL-QD ekranlı küçük bir monitör de sergiliyor. TCL CSOT'tan farklı olarak tribünün bir köşesinde; Samsung, Display Week'te klasik kuantum noktalarına (QD-OLED'ler) sahip organik ekranlarına odaklanıyor.

(İngiltere)

Haberin Sonu