Dizi Müzikleri Ne Öğretiyor – Sinema – Blog

Televizyondan her zaman bir şeyler öğrenebilirsiniz. Ayrıca müzik bugün nereye geldi, küçük ekran gibi mükemmel bir popüler ortam, görüntülere eşlik eden seslerin özenini hangi sınırlara doğru itiyor? Sindona tarafından öldürülen burjuva kahramanı avukat Giorgio Ambrosoli’nin hikayesine adanmış Raiuno mini dizisi “Whatever Never”ı izlerken düşünceler uçup gitti. Sakin bir eğilime sahip kurgu, tipik olarak Raiuno, ana akım türünde kayda değer, zaman içinde hareketsiz: otuz yıl önce çekilmiş olabilirdi ve aynı şey olabilirdi. Teknik olarak demek istiyorum. Aynı şey, her şeyden önce müzik için söylenebilir, sanki korku boşluğunu savuşturmak için kullanılmış gibi, sanki hikaye, karakterler ve görüntülerin kendi adlarına konuşma özerkliği yokmuş gibi, fazlasıyla müdahaleci. Müziğin, belirsiz Morriconian özlemleriyle eski bir tada sahip olduğu söylendi. Ve 70’lerde geçen bir senaryo için bir seçim olup olmadığını kim bilebilir? Bu müziğin yazarının adını bulamadım: Rai son jeneriği keserek, hem canlı hem de kendi sitesinde talep üzerine videoda o projede çalışanları hatırı sayılır bir küçümseme göstererek son jeneriği kesiyor. Övgüler.
Ama altını çizmek istediğim şey, müzik yorumlarında bile diğer ülkelerin TV ürünlerini bizimkinden ayıran mesafedir. Sadece birkaç örnek verin. Soderbergh’in The Knick serisini görenler, 1900’lerde New York’ta geçen bir hikaye için elektronik kullanımının neden olduğu yabancılaşmayı fark etmiş olacaklardır, sanki bu ses, diyelim ki, anlatımı tırnak içine almaya hizmet ediyormuş gibi. . Yazar Cliff Martinez, Soderbergh sadık. Fransız dizisi Les Revenants, gizeme daha da rahatsız edici bir dokunuş katmak için İskoç Mogwai’ye bile güvendi. Anın en iyi bestecilerinden biri olan, Vivaldi’yi yeniden yaratan Alman Max Richter ile anlaşan The Leftovers’tan bahsetmiyorum bile. Kısacası, dünyanın dört bir yanındaki TV yapımcılarının en iddialı projelerine gösterdikleri özen, sadece dekorasyon veya dolgu maddesi değil, olması gerektiği gibi anlatımın ayrılmaz bir parçası haline gelen müziği de içeriyor. Bu nedenle özgün bir katkı sağlayabilecek en iyi besteciler veya müzisyenler işe alınır.
Görünüşe göre bu bizim bölgemizde olmuyor.

Etiketler: film müziği, Kalanlar, Les revenants, Ne olursa olsun, Raiuno, televizyon, The knick
Kategorilenmemiş | 2 Yorum »