Dijital Pakt 2.0 hakkındaki belirsizlikler – federal hükümetin net taahhütleri hâlâ beklemede

Digital Pact 2.0'ın gelip gelmeyeceği ve nasıl geleceği belirsizliğini koruyor. Bu durum, mevcut KMK Başkanı ve Saarland Eğitim Bakanı Christine Streichert-Cllivot tarafından şu anda gerçekleştirilmekte olan Bitkom eğitim konferansındaki açılış konuşmasında açıklandı. Dikkatli ama acilen Federal Eğitim Bakanı'na ve federal hükümete nihayet Dijital Pakt 2.0 hakkında somut açıklamalar yapmaları ve önceki taahhütleri yerine getirmeleri yönünde çağrıda bulundu.

Reklamcılık

Dijitalleştirme çalışmalarına devam

Streichert-Clivot (SPD), ilk okul dijital anlaşması ile koalisyon anlaşmasında vaat edilen dijital anlaşma 2.0 arasında en az yarım yıllık bir ara verileceğini açıkladı. Federal Eğitim Bakanlığı bunu zaten 2023 yazında açıklamıştı. Streichert-Clivot'nun konuşmasının ardından Dijital Pakt 2.0 konulu panele katılan Prof. Dr. Susanne Lin-Klitzing, bunun için geçici finansman çağrısında bulundu. Bu da Dijital Pakt 2.0 için somut bir zaman çizelgesiyle birlikte şu anda beklemede.

Eğitim Bakanı Streichert-Cllivot, gelecekte de “açık açıklamalara” güvenmeye devam etmek istediğimizi ve federal hükümetin “dijital teknoloji ve altyapının bir noktada yenilenmesi ve değiştirilmesi gerekeceği için” verdiği sözlerin arkasında durduğunu vurguladı. İlk dijital anlaşmanın okullarda dijitalleşmede bir artışı tetiklediğini açıkladı. Tartışma grubundaki katılımcılar da bunu açıkladılar ancak satın alınan teknolojilerin bir kısmı zaten eskimiş durumda. İnovasyon döngüleri politik olarak tanınmalı ve Dijital Pakt 2.0 ile ele alınmalıdır.

Streichert-Clivot konuşmasında şu görseli seçti: “Yüzyıllar boyunca duvarda asılı kalabilecek olan şey muhtemelen karatahta değil, zaman geçtikçe değişen ve yeni teknik gelişmelere ihtiyaç duyan çoğu zaman dijital panolar ve dijital altyapıdır.” değiştirilmesi gerekiyor.”

Eğitim konferansında Dijital Pakt 2.0'ın nasıl görünebileceği ve Okullar için Dijital Pakt ile karşılaştırıldığında nelerin değişmesi gerektiği tartışılacak. Mesela başvuru süreciyle ilgili bürokrasinin azaltılması talebi var. Ayrıca teknoloji satın alındıktan sonra tasarlanacak derslere daha fazla odaklanılması, yani okul konularına bağlı olarak teknoloji ile etkileşim içinde didaktik konulara daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Donanımın “sürdürülebilir” satın alınması da teşvik edilmektedir.

Dijitalleşme başlı başına bir amaç değil

Bitkom Genel Müdürü Dr. Bernhard Rohleder, konferansın başında Bitkom'un 25 yıl önceki kuruluşundan bu yana eğitim ve dijitallik konusuna önem verdiğini açıkladı. Derneğe sıklıkla gelen eleştirilere karşı yöneltildi. Şöyle konuştu: “Biz dijitalleşmeyi başlı başına bir amaç olarak gerçekleştirmekle ilgilenmiyoruz. Dijitalleşme her zaman amaca giden bir araçtır. Dijitalleşme insanlara ve özellikle gençlere, aynı zamanda kendilerini daha da geliştirmek ve eğitimlerini ilerletmek isteyenlere hizmet etmelidir. Yaşları ne olursa olsun.”

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger (FDP) Perşembe günü eğitim konferansının kapanış konuşmasını yapacak.

(kbe)

Haberin Sonu