Bloomberg: Erdoğan’ın S-400 açıklaması TL’deki kaybı artırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’deki NATO tepesi ABD Lideri Joe Biden ile birinci yüz yüze görüşmesini bugün gerçekleştirdi.

Görüşme daha sonrasında açıklamada bulunan Erdoğan, “S-400 konusunda bizim daha evvelki görüşümüz her neyse onu söz ettim, F-35 ile ilgili görüşümüz her neyse onu da söz ettim. Savunma sanayii ile ilgili olarak müşterek yapabileceğimiz adımlar nedir, onları tabir ettim. Doğal bu süreç burada bitmiyor, bakanlarımız görüşmeleri sonucunda bu süreci sağlama bağlayacaktır” tabirlerini kullandı.

Bloomberg’de yer alan haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın kelam konusu vurgusunun akabinde Türk lirasındaki paha kaybının arttığı açıklandı.

Haberde, Türk lirasında mahallî saatle 21.30 prestijiyle yüzde 0.9’luk bir kıymet kaybı yaşandığı ve dolar kaşısındaki bedelinin 8.4655’e düştüğü bilgisi verildi.

DOLARDA SON DURUM

Haftaya düşüşle başlayan dolar/TL, Erdoğan’ın katıldığı NATO Tepesi ve Biden ile görüşmesinin akabinde bir daha yükselişe geçti. Sabah saatlerinde 8,35 düzeylerinde süreç nazarann dolar, şu an 8,47’ye kadar yükseldi.