BB King, herkesin ağlamak için hüznü yoktur – Contrafagot – Blog

BB King’in ölümü üzerine ağlayan koroya sesimi eklemek istemiyorum, müziğin tanrısı onu kutsasın. Sadece kendime küçük bir gözlem izni vermek istiyorum. Bu da tam olarak blues’un bugün bizi çevreleyen müziğin kutup yıldızı olarak kalıcı olup olmadığıyla ilgili. Yirmi belki otuz yıl öncesine kadar, eski şeytanın müziğinin, hayatımıza eşlik eden rock ve cazın köklü temelini oluşturduğuna şüphe yoktu. Şimdi artık durumun böyle olmadığı izlenimine sahibim. Rock’ın oksijene borcu olduğu ve artık yeni nesiller için bir referans noktası olmadığı ve Accademia della Crusca kadar gençlerle uyumlu cazdan bahsetmiyoruz, bana öyle geliyor ki blues’un yıldızı da oldu. soluk (her zaman ve her şeyde var olan istisnalar dışında). Bugün hayatlara ve listelere hakim olan müziğin blues’un bir kaynağı veya kökeni olması pek olası görünmüyor. Çoğu rapte bile kaburgalarının birinden doğmasına rağmen bazı izlerini tanımak zor. Tamamen ampirik ve çözümsüz bir örnek vereyim. Medyada dolaşan sanatçıların veya ünlü karakterlerin taziye yorumlarına hızlı bir bakış attığımda, 50 yaşın altındaki herhangi bir ses bulamıyorum. Yirmili yaşlarında kaç kişinin BB King’i duyduğunu veya daha da kötüsü, kaçınılmaz olarak ona eşlik eden o karşı konulamaz heyecana düşkün bir blues şarkısı duyduğunu (duyduğunu değil) merak ediyorum. Günah. Neyi kaçırdıklarını bilmiyorlar. Biri ona söylesin.

Etiketler: BB King, blues, caz, rock
Kategorilenmemiş | 6 Yorum »