Apple Watch, bir kişinin ömrünü iki defa kurtardı

Apple Watch, bir kişinin ömrünü iki defa kurtardı
Apple Watch, bir sefer daha potansiyel olarak hayat kurtardı. tıpkı vakitte tıpkı kişinin ömrünü iki kez! Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen olayı, 70 yaşındaki Bostonlu Dan Pfau anlattı. Olaya geçmedilk evvel daha evvel Apple’ın akıllı saatlerinin bu çeşit olaylarla anıldığını belirtelim. Aygıtın düşme algılama ve kalp izleme özellikleri, hayatı tehdit eden durumlarda yardımcı oluyor.

Temmuz ayında 25 yaşındaki bir erkek, aygıtın sert bir düşüşten daha sonra hayatını kurtardığını söylemiş oldu. Misal bir biçimde, bu ayın başlarında ABD, Missouri şerif yardımcısının karıştığı bir trafik kazasında da acil durum çalışanını uyardı.

Apple Watch sensörleri hayat kurtardı

The Boston Globe‘un haberine göre, yaklaşık iki yıl evvel Pfau, Massachusetts’in Martha’s Vineyard adasında tatil yapıyordu. Burada bisiklete binerken sürat tümseğiyle istikrarını kaybedip düştü. Pfau, “sonrasındasında hatırladığım şey ambulansta uyanmaktı.” dedi.

Apple Watch, düşüşü algıladı ve Pfau’nun cevap vermediğini belirleyerek otomatik olarak acil servisleri aradı. Acil yardım takımları, olay yerine ulaşarak Pfau’yu Massachusetts General Hospital‘a götürdü. Tabipler, kendi kendine güzelleşen küçük bir beyin kanaması tespit etti. Kullanıcı, “Başka türlü ölür müydüm bilmiyorum lakin mutlaka daha önemli olurdu.” dedi.

2018’de Apple, Watch Series 4 ile düşme algılama özelliğini tanıttı ve “hayat kurtardı” başlıklı haberler gelmeye başladı. Aygıt, sert bir düşüşü algılamak için sensörlerini kullanıyor. Watch, bir kullanıcının yaklaşık bir dakika hareketsiz kaldığını algıladığında, 30 saniyelik bir geri sayıma başlar. Kullanıcının bileğine dokunurken giderek daha yüksek sesli bir alarm çalıyor. Kullanıcı müdahale etmezse aygıt, evvelde kaydedilmiş bir bildiri ve pozisyon bilgisi ile otomatik olarak acil servisleri arıyor.

Düşme algılama özelliği bir daha harekete geçti

İkinci olayda ise Pfau’nun Apple Watch aygıtı bir daha hayat kurtardı. Temmuz ayında bayılıp başını çarpması üzerine aygıt harekete geçti. Pfau, “Bayılma geçmişim var. Başımı parke yere çarptım ve önemli bir kanama başladı.” dedi.

70 yaşındaki erkek, ayağa kalkıp banyoya yürümeyi başardı ve burada yeniden düştü. Lakin hâlâ şuuru yerinde olan Pfau, Apple Watch’ındaki düşme algılama bildirimini bu defa reddetti.

bir daha de yardıma muhtaçlığı olduğunu fark eden Pfau, Watch’ın dikte fonksiyonunu kullanarak eşine ileti gönderdi. bir daha birebir hastaneye kaldırılan Pfau’ya alnındaki bir yara için dokuz dikiş atıldı. Tabipler ayrıyeten kırık bir omur da keşfetti. Pfau, “Daha hoş görünen olağan saatlerim var.” dedi. Lakin hayatını iki defa kurtaran Apple Watch yerine başka saatleri kullanmanın gereksiz olduğunu düşünüyor.