ABD ordusu metaverse geliştirdi! Sanal tatbikat yapacak

ABD ordusu metaverse geliştirdi! Sanal tatbikat yapacak
Facebook’un şirket ismini Meta’ya dönüştürmesinin akabinde tüm dünyada metaverse furyası başladı. Onlarca şirket kendi sanal dünyasını geliştirmek ve firmalar ise bu dünyalarda yerini almak istiyor. ABD ordusunun da metaverse gibisi “foto-gerçekçi” araziler tasarladığı ve tatbikatlar yaptığı ortaya çıktı.

ABD ordusundaki metaverse gelişmeleri şaşırtan seviyede

ABD, Sentetik Eğitim Ortamı (STE) adı verilen bir program kapsamında ordu çalışmalarını dijital dünyaya taşıyor. Uzun müddettir askeri taktiklerini aksiyon oyunları üzerinden simüle eden ABD ordusu, oyunları tek bir eğitim ortamında birleştirmek istiyor.

Sentetik Eğitim Ortamı (STE) programı kapsamında geliştirilen metaverse, şirketlerin sanal dünyalarından daha farklı. Dünya’nın 1:1 oranında dijital ikizini yaratmaya çalışan ABD ordusu, ayrıyeten bilgileri de foto-gerçekçi biçimde hazırlıyor. Bu sayede sanal dünyadaki yerler, Dünya’daki ile birebir görünümde oluyor.

2017 yılında başlatılan program, ABD ordusu için birden çok maksatta kullanılıyor. Bunların içinde dünyanın rastgele bir arazinde strateji geliştirmek, sanal eğitim yapmak ve tek bir eğitim ortamında farklı askeri üniteleri eğitmek bulunuyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kombine Silah Merkezi Eğitimi yöneticisi Maria Gervais, askerleri karmaşık ve operasyonel ortamlara hazırladıklarını söylemiş oldu. Açıklamasında, “Askerlerimizin Sentetik Eğitim Ortamına girmelerini, kiminle ve hangi toprakta savaşacaklarını öğrenmelerini istiyoruz” dedi.

Eğlence yahut ticari kullanımlar için yaratılan metaverse’lerin ötesinde askeri gayeli sanal dünyalar kaygı verici boyuta geldi. ABD ordusu, Dünya’nın 1:1 oranındaki dijital ikizini simülasyon için kullandığını söylese de, 2030 yılına kadar günlük eğitimde kullanılacağı düşünülüyor.

Peki siz Abd ordusu tarafınca geliştirilen metaverse hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.