1960’ların korkulan defans oyuncusu Maxie Baughan 85 yaşında öldü

Philadelphia Eagles ve Los Angeles Rams’ın bir üyesi olarak dokuz Pro Bowl adaylığı kazanan, 1960’ların en korkunç defans oyuncularından biri olan Maxie Baughan, Cumartesi günü 85 yaşında Ithaca, NY’de öldü.

Ölümü Ulusal Futbol Ligi’nden yapılan açıklamada doğrulandı.

College Football Hall of Fame’in bir üyesi olan Baughan, 2024 Pro Football Hall of Fame sınıfının büyükler kategorisinde yarı finalist olan 12 oyuncudan biri.

3 Ağustos 1938’de Büyük Buhran sırasında Alabama’nın küçük Forkland kentinde doğan Baughan için, bir yetişkin olarak ulusal sahnede şöhret çok uzak görünüyordu. Babası, işi onarım için telefon direklerine tırmanmak olan barikat haline gelmiş bir kiracıydı.

Baughan, 2016 yılında Lynchburg, Virginia’daki The News & Advance gazetesine verdiği röportajda, “Eve geldiğinde kollarında kanlı siyah noktalar olduğunu görebiliyordunuz” dedi. “Bunu yapmak istemediğime karar verdim, o yüzden yapmadım. Ama profesyonel futbol oynayacağımı kesinlikle düşünmüyordum. Bunu hiç hayal etmemiştim.”

Georgia Tech’te beğenilen koç Bobby Dodd’un yanında futbol oynamak için evden ayrıldığında babası ona 20 dolar verdi ve “Hepsi bu kadar” dedi.

Görünüşe göre yeterliydi.

Vahşiliği sahada her yerde var gibi görünmekle birleştiren Baughan, defans oyuncusundan pivottan takım kaptanına kadar Sarı Ceketliler için iki yönlü bir yıldız haline geldi. 1959’daki son sezonunda bir yıldızdı. O yıl Consensus All-American seçildi ve Güneydoğu Konferansında Yılın Hakem Ödülü’ne layık görüldü.

Georgia Tech, 1960 Gator Bowl’u Frank Broyles’un Arkansas Razorbacks’ine kaptırmasına rağmen, Baughan, Arkansas güvenliği Jim Mooty ile birlikte oyundaki en değerli iki oyuncudan biri seçildi.

NFL standartlarına göre fiziksel olarak çok etkileyici olmasa da, 1,70 boyundaki ve 250 poundluk Baughan, 1960 draftının ikinci turunda Eagles tarafından seçildi. Yine de Lig onun için bir gizemdi. Bu noktada Doğu Konferansı’nda Washington’dan daha güneyde bir takım yoktu.

Daha sonra “Takımların isimlerini bile bilmiyordum” dedi, “bu yüzden Eagles beni seçtiğinde ‘Tamam, bakalım risk ne olacak’ dedim.”

1960 çaylak sezonunda, Baughan, Eagles’ın cezalandırıcı savunmasını desteklemek için “Concrete Charlie” (aynı zamanda pivotta oynayan) adlı cezalandırıcı defans oyuncusu, gelecekteki Hall of Famer Chuck Bednarik’in yanında zayıf taraf defans oyuncusu olarak görev yaptı.

Takım o yıl 10-2’lik bir rekora imza attı ve Vince Lombardi’nin Green Bay Packers’ına karşı şampiyonluk maçını Baughan’ın üç pası yakalayarak kazandı.

United Press International’ın Yılın Çaylağı anketinde ikinci oldu ve Eagles ile yaptığı beş Pro Bowl seçiminden ilkine seçildi.

1966’da Los Angeles Rams’a transfer olduktan sonra Baughan kaldığı yerden devam etti. Rams antrenörü George Allen onu takımın savunma kaptanı ve sinyal çağırıcısı olarak atadı. Oyun kurucu Roman Gabriel’in arkasında Rams, önümüzdeki beş yıl içinde iki kez bölgesel play-off turuna ulaştı; Baughan, Deacon Jones, Lamar Lundy, Rosey Greer ve Merlin Olsen ile savunmada Korkunç Dörtlü olarak bilinen takımın ünlü savunma hattının arkasını temizledi. .

Rams’taki görev süresi boyunca dört Pro Bowl oyunu daha oynadı ve beş yılı ikinci takım All-Pro olarak ve bir yılı da birinci takım oyuncusu olarak içeren NFL özgeçmişine katkıda bulundu.

Baughan 1970 yılında emekli oldu ve daha sonra mezun olduğu Georgia Tech’te savunma koordinatörü oldu. Ancak NFL oyuncusu olarak günleri henüz bitmedi. 1974’te Baughan, Washington Redskins’te kısa bir süre oyuncu-antrenör olarak görev yaptı, ancak yalnızca iki maçta yer aldı.

Yirmi yıldan fazla bir süre taç çizgilerinde devriye gezdi ve Baltimore Colts ve Detroit Lions takımlarının savunma koordinatörü ve Cornell Üniversitesi’nde baş antrenör olarak görev yaptı. Kariyerini Minnesota Vikings, Tampa Bay Buccaneers ve Baltimore Ravens takımlarının defans koçu olarak sonlandırdı.

Bu rolde, Buccaneers’tan geleceğin Hall of Fame üyeleri Derrick Brooks’a ve Ravens’tan Ray Lewis’e danışmanlık yaptı.

Baughan, 62 yıldır evli olduğu eşi Dianne’den sağ kurtuldu; oğulları Max, Mark ve Matt; ve sekiz torun.

Eagles Hall of Fame’in bir üyesidir ve 1988’de College Football Hall of Fame’e girmiştir. Pro Football Hall of Fame kıdemli komitesinin, 12 yarı finalistin sayısını 2024 Sınıfına girmek üzere üç finalistle daraltmak için Salı günü toplanması planlandı. Büyükler kategorisindeki oyuncular, en geç 1998 sezonundan önce profesyonel futbolda maçlarını oynadılar.

Baughan, 1988’de bir televizyon röportajında, üniversiteye gittiğinde hissettiği büyük onuru hatırlatarak, “Küçük bir kasabada yaşayan küçük bir çocuk olduğumdan, üniversiteye gittiğimde sadece bir çift ayakkabım ve ceketim yoktu” dedi. Sarı Ceketlilerin kaptanı oldu. “Başıma gelmemesi gereken şeyler vardı.”