Apple Watch, kalbinde sorun olan hemşireyi kurtardı!

Apple Watch, kalbinde sorun olan hemşireyi kurtardı!
Gelişen değişen teknolojinin insan sıhhatine yönelik olumlu etkisinin en somut örneği: Apple Watch. EKG çekme, kan basıncı ölçme üzere kritik sıhhat özelliklerine sahip olan saat, kalp atış suratına kadar ölçüm yapabiliyor. bu biçimdelikle kullanıcıyı, kalp atış suratı olması gereken pahanın olağandışı bir biçimde altına düştüğünde yahut üstüne çıktığında uyarıyor.

ABD’nin Missouri eyaletine bağlı St. Louis kentinde yaşayan Patti Sohn isimli pratisyen hemşire, kolundaki Apple Watch yardımıyla kalbinde sorun olduğunu anladı. Kalp atış suratının olağandışı seyrettiği tarafında uyarılan Sohn, tetkikleri hastanede yapıldıktan daha sonra kalbine pil takılması gerektiği anlaşıldı.

Apple Watch, 4 gün ortayla uyardı

Mahallî basında çıkan habere nazaran, pek etkin bir çalışma hayatı olan pratisyen hemşire Patti Sohn haftada en az 5 gün mesai yapıyor. Sohn bir gün konutundaki kanepede televizyon izlerken, birdenbire kolundaki Apple Watch’tan bip sesleri gelmeye başladı. Saati denetim eden hemşire, kalp atış suratının 40 atım/dakika altına düştüğünü bildiren bir ikaz gördü.

Hemşire Patti Sohn – Fotoğraf: KMOV

Yetişkin ve sağlıklı insanlarda kalp atış suratının dakikada 60-100 aralığında olması olağan; 40-45 atım/dakika düzeyinin altına düşmesi ise aelbette görülüyor. Patti Sohn, Apple Watch saatinden aldığı ikaz doğrultusunda derhal hastaneye başvurdu. Testler yapıldıktan daha sonra olağan seyrine dönen Sohn, kalp atışını izleyen tıbbi bir aygıtla birlikte konuta döndü.

Ortadan dört gün geçtikten daha sonra, saat bir daha o bip sesini çıkarmaya başladı. Patti Sohn’un kalp atış suratı günler evvel olağana dönmesine karşın, yine olağandışı düzeye düşmüştü. Bir sefer daha soluğu hastanede alan hemşirenin sıhhat durumunu inceleyen hekimler, atış suratının tertibe girebilmesi için kalp piline muhtaçlığı olduğunu belirleyip pil taktılar.

Apple Watch’un kalp atış suratı özelliği

Patti Sohn, Apple Watch akıllı saati kendisine oğlunun anneler gününde armağan ettiğini söylemiş oldu. Oğluna minnettar olduğunu lisana getiren Sohn, “Bunun tıbbi bir aygıt olmadığını biliyorum. Lakin beni kalp atış suratım konusunda uyararak ömrümü kurtardığına sahiden inanıyorum.” sözlerini kullandı.

Pekala ya sizler Apple Watch’un sıhhat özellikleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Sağlam buluyor musunuz? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.