Varank, ‘TOGG’ için tarih verdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tantavi Kültür Merkezi’nde AKP Bilgi ve Bağlantı Teknolojileri Başkanlığının düzenlediği, “Net Konuşalım” programında konuştu.

Daha evvel Türkiye’de hiç üretilmemiş mamüllerin Ar-Ge’sinin TÜBİTAK ile yapıldığını söyleyen Varank, “Bunun üzere onlarca örnek verebilirim. Devletimiz üretim, Ar-Ge yapmak isteyen firmalara hangi takviyeleri veriyor diye merak ediyorsanız ‘www.yatirimadestek.gov.tr’ web sitesinden Türkiye’deki bütün kamu kurumlarının verdiği takviyeleri, teşvikleri takip edebilirsiniz. Bu adresi sık kullanılanlara eklemenizi tavsiye ediyorum.” diye konuştu.

Varank, genç yaşlarındaki girişimcilerin milyar dolarlık bedelde şirketler kurabildiğini söyleyerek “Gençlerimize yatırım yaparak gelecekte kuvvetli ülkelerle yarışacak, aslına bakarsan şu anda da yarışıyoruz ancak onlarla birebir ligde Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 iktisadı diyorsak, bu 10 iktisadın içerisine gireceğimize yürekten inanıyoruz. Şu anda dünya, Türkiye’nin ürettiği insansız hava araçlarını konuşuyorsa öteki alanlardaki yaptığımız bütün işleri de inşallah sizin üzere gençlerin yardımıyla dünya konuşmaya devam edecek.” tabirlerini kullandı.

‘TOGG’ CEVABI

Bir öğrencinin TOGG’un banttan ineceği tarihi sorması üzerine Varank, Türkiye’nin arabasına bu kadar heyecan duyulmasından memnuniyet duyduğunu lisana getirdi.

Varank, TOGG’un birinci tanıtımından itibaren her insanın bu aracın ne vakit çıkacağıyla ilgili sorular sorduğunu belirterek, şöyleki konuştu:

“Türkiye’nin arabası, inşallah 2022 yılının sonunda seri üretim bandından çıkacak. Fabrikanın inşaatı devam ediyor. Makine siparişleri yapıldı. Otomobilin prototipleri testlere girmeye başladı. 2022 yılının sonunda seri üretim bandından çıkan araçlar, 2023 yılının birinci çeyreğinde piyasaya sürülmüş olur. Türkiye’nin arabasını bir otomobil olarak görmemek gerekiyor. Türkiye’nin araba projesi aslında, değişen otomotiv sanayisine Türkiye’nin bir karşılığı. Biz aracı birinci ilan ettiğimizde doğuştan elektrikli olacağını, birtakım otonom özelliklere sahip olacağını ve hem de fikri mülkiyet hakları bizim olduğu için bu aracı aslında teknoloji platformu olarak görmemiz gerektiğini, ‘startup’ların geliştirdiği teknolojileri bu araca entegre edebileceğimizi lisana getirmiştik. Beşerler elektrikli araç için daha erken diyordu. Şu anki geldiğimiz noktada yüz yıldır araba üreten firmalar, biz bu elektrikli araç ihtilalini nasıl yakalayacağız diye tasa içerisindeler. Biz aslında hakikat vakitte yanlışsız teknolojiye yatırım yapmış olduk. Muvaffakiyetin anahtarı da burada. Hakikat vakitte gerçek teknolojiye yatırım yaptığınızda kazanmamanız için hiç bir sebep yok.”

“ASLA TIRSMAYACAĞIZ”

Kendilerine odaklanacaklarına dikkati çeken Varank, “Karşımızdaki palavra söylüyorsa asla tırsmayacağız ve geri adım atamayacağız. Onların yanıtını da vereceğiz lakin kendimize odaklanacağız. Siyaseti o denli yapacağız. Şundan emin olacağız, Cumhur İttifakı haricinde sahiden bu ülkeye hangi projeyi kazandırabiliriz diye düşünen öteki hiç bir siyasi hareket Türkiye’de mevcut değil.” diye konuştu.

yatırım tavsiyesi içermez