Gerçek Nefes

Sizde fark etmişinizdir, burun deliklerimizden eşit nefes alamayız birçok vakit. Hangi burun deliğimiz daha açık ise o an hangi hudut sistemimiz daha faal anlayabiliriz.
Sağ burun deliğimiz açık ise yani Sempatik hudut sistemimiz ; Kaç yada savaş modumuzdur. Heyecanlı dikkatli enerjik savaşa hazır halimizdir. Uzun müddet faal kalırsa bizi yorar uyutmaz panik atak haline sokar.
Sol burun deliğimiz açık ise Parasempatik hudut sistemimiz daha etkindir. Yani rahatla tehlike geçti, artık mükafatı hak ettim, dinlenebilirim, yeni yaratıcı fikir üretebilirim denektir.

Cleveland Clinic’te Dr. Michael Benninger, bir burun deliğinin nefesimizin yaklaşık %75’inden sorumlu olduğunu, başkasından ise %25’ini soluduğumuzu söylüyor.

PLOS One mecmuasında yayınlanan 2016 tarihindeki küçük bir araştırmaya bakılırsa, ortalama olarak tıkanıklık nizamı yaklaşık 2 saatte bir değişiyor.

Medical Discovery News’e göre burun deveranı, kalp atış suratı ve nefes alma üzere düşünmediğimiz şeyleri de denetim eden otonom hudut sistemi tarafınca denetim ediliyor
Yani rahatlamak için sol burundan nefes alıp verin , dikkat için sağdan . Kısa bir idman ;
Sağ Burun deliğinden : Sol baş parmağı ile sol burun deliğimizi kapatıyoruz. Sağ burun deliğimizden bir dakika nefes alıp veriyoruz. Sağ burun deliğimizden aldığımız nefes sol beyin lobumuzu tesirler. Analitik düşünmeyi ve enerjiyi yükseltmeye fayda.
Sol Burun deliğinden : Sağ baş parmağı ile sağ burun deliğimizi kapatıyoruz. Sol burun deliğimizden bir dakika nefes alıp veriyoruz. Sol burun deliğimizden aldığımız nefes sağ beyin lobumuzu tesirler. Yaratıcı düşünmeyi ve huzuru yükseltmeye fayda.
faydaları ;;
>Beyin faaliyetlerini arttırır.
> Gerilimden ve depresif his durumundan uzaklaştırır.
> Akciğerlerinizin daha âlâ çalışmasını sağlayabilir.
> Telaş hissini azaltır ve sakinleştirir.
> Sağ ve Sol beyin fikirlerini birleştirir.
> Rahatlamanızı sağlar