Apple’ın AR gözlüğünden beklenen haber geldi!

Apple’ın AR gözlüğünden beklenen haber geldi!
Teknoloji devi Apple’ın uzun müddettir beklenen VR/AR gözlüğü nihayet üretim sınırına girmeye hazırlanıyor. Sanayi kaynaklarından gelen yeni tezler, Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü seri üretiminin Mart 2023’te başlayacağını ortaya koydu.

Apple VR/AR gözlüğü 2023’te çıkış yapabilir

DigiTimes’ta yer alan son raporda, Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü hakkında yeni bilgiler paylaşıldı. Halihazırda MacBook ve Mac üretmesiyle bilinen Pegatron’un bu eserin de üretim ortağı olduğu söyleniyor.

Şirket içi kaynaklara dayanan rapora nazaran Mart’ta seri üretim ve Nisan’da ise lansman gerçekleşebilir. Apple’ın öncelikli aygıt olmadığı için birinci üretim operasyonlarını nispeten düşük tuttuğu bildirildi. Hatta bir milyondan daha az üretilmesi planlanıyor.

Apple VR/AR gözlüğünün son kullanıcıdan daha fazlaca ticari pazara yönelik olacağı aktarıldı. Bundan dolayı da fiyatının rakiplerine kıyasla yüksek olması bekleniyor. Üretim adedinin az olması bu iddiayı takviyeler nitelikte.

Yeni aygıtın “genişletilmiş gerçeklik” (XR) olarak geliştirildiği açıklandı. Bu teknoloji, hem büsbütün sanal gerçekliği (VR) tıpkı vakitte gerçek dünyaya dijital cisimler ekleyen artırılmış gerçekliği (AR) birleştiriyor. Şu anda buna yakın bir aygıt olarak Microsoft HoloLens 2‘yi örnek alabiliriz.

Apple CEO’su Tim Cook, biroldukça kere AR ve VR teknolojisine yönelik ilgisini lisana getirmişti. Ayrıyeten Apple’ın biroldukca eseri bu teknolojilere müsaade veren sensörlere yahut yazılımlara sahip. Bu da Apple’ın 2023’te VR/AR kapısını aralayacağını gösteriyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!