Apple Watch kalp sıhhati için neler sunuyor?

Apple Watch kalp sıhhati için neler sunuyor?
Dünyada ve ülkemizde hayatı tehdit eden sıhhat problemleri içinde birinci sırada yer alan “Kalp ve Damar Hastalıkları”na dikkat çekmek ve toplumsal farkındalığı sağlamak maksadıyla Dünya Kalp Günü her yıl 29 Eylül tarihinde kutlanıyor. Giyilebilir teknoloji denildiğinde birinci akla gelen eserler olan akıllı saatler, kalp problemleri başta olmak üzere sıhhat sıkıntılarının tespitinde kritik rol oynuyor.

Bu kapsamda daha evvel biroldukça insanın hayatının kurtulmasını sağlayan Apple Watch’ın kalp sıhhati konusundaki sunduğu tahlilleri bir ortaya getirdik. Apple’ın bu mevzudaki emeli, tüketicilerin sıhhatleri hakkında bilgi edinmelerini ve sıhhatlerinin denetimini ellerine almalarını sağlamak.

Bunu, Apple Watch ve iPhone’da aksiyona dönüştürerek, bilime dayalı bilgiler sunan şahsi sıhhat ve fitness özellikleri oluşturarak yapıyorlar. Apple Watch, kalp sıhhatine odaklanan kapsamlı pek fazlaca özellik sunuyor.

Apple Watch biroldukca kullanıcıyı potansiyel Atriyal Fibrilasyon belirtileri (AFib) konusunda uyardı ve biroldukça kişinin kalplerini uzun vadede sağlıklı tutmak için günlük alışkanlıklar oluşturmasına yardımcı oldu. Apple kullanıcılardan Watch’un kendilerine nasıl yardımcı olduğunu dair mektuplar aldıklarını vurguluyor.

Düzensiz Ritim Bildirimleri

Apple Watch’unuzdaki sistemsiz ritim bildirimi özelliği, atriyal fibrilasyonu (AFib) düşündürebilecek sistemsiz bir ritmi denetim etmek için vakit zaman kalp atışınıza bakıyor. Sistemsiz ritim bildirimleri, bilekten nabızı algılamak için optik kalp sensörünü kullanıyor ve kullanıcı dinlenirken kalp atımından atım aralıklarındaki değişkenliği arıyor.

Algoritma arka arda AFib’i düşündüren sistemsiz bir ritim tespit ederse, bir bildirim alıyorsunuz ve tarih, saat ve kalp atış suratı Sıhhat uygulamasına kaydediliyor.

AFib, kalbin üst odacıklarının alt odacıklarla senkronize olmadığı bir tıp sistemsiz kalp ritmidir.- AFib’li kimi bireylerde rastgele bir semptom görülmez. Öbürleri, süratli kalp atışı, çarpıntı, yorgunluk yahut nefes darlığı üzere semptomlar yaşar. Referans aygıt olarak FDA onaylı patch EKG’sinin kullanıldığı bir klinik çalışmada, en son sistemsiz ritim bildirim özelliği yüzde 88,6 hassaslık ve yüzde 99,3 saptama niteliği gösterdi.

EKG Uygulaması

EKG uygulamasıyla, süratli yahut atlanmış kalp atışı üzere semptomlar yaşayan kullanıcılar bir EKG yakalayabilir ve semptomlarını kaydedebilir. EKG uygulaması, tek elektrotlu bir EKG kaydetmek için Digital Crown’a yerleşik elektrikli kalp sensörünü ve art kristali kullanır. EKG uygulaması sonrasındasında sinüs ritmi, atriyal fibrilasyon, yüksek nabızlı atriyal fibrilasyon, sonuçsuz yahut zayıf kayıt kararı sağlar ve kullanıcıdan süratli yahut çarpıntı kalp atışı, baş dönmesi yahut yorgunluk üzere semptomları girmesini ister.

Kaydedilen dalga formu, sonuçlar, tarih, saat ve rastgele bir semptom kaydedilir ve bir klinik uzman ile paylaşmak üzere Sıhhat uygulamasından PDF olarak dışa aktarılabilir.

Referans aygıt olarak 12 derivasyonlu EKG kullanan bir klinik çalışmada, EKG uygulaması, sınıflandırılabilir sonuçlar için sinüs ritmini sınıflandırmada yüzde 99,3 nitelik ve AFib’i sınıflandırmada yüzde 98,5 hassaslık göstermiştir.

Kardiyo Fitness

Cardio Fitness, bir VO2 Max iddiası yahut bedeninizin idman sırasında oksijen alma yeteneğini sağlar.Geçmişte, bu tipik olarak sadece dayanıklılık atletleri yahut – yelpazenin başka tarafında – Kalp Yetmezliği üzere önemli rahatsızlıkları olan şahıslar için ölçülüyordu. Bu testler tipik olarak klinikte yapılır ve ortalama bir kişi için çok ağır olabilir.

Ancak Amerikan Kalp Derneği, VO2 Max’in genel sıhhatin kuvvetli bir göstergesi olduğunu kabul ediyor ve bu teknolojiyi tüm kullanıcılara sunmaktan heyecan duyuyoruz. Apple Watch, genel sıhhat durumunuz hakkında bilgi edinmek için daha düşük idman düzeylerinde bile size bilimsel olarak doğrulanmış bir VO2 Max iddiası verebilir.

Kullanıcılar, sınıflandırmaları önemli uzun vadeli sıhhat şartları riskleriyle temaslı olarak “düşük”e düşerse bildirim almayı bile seçebilirler. her neyse ki bu, daha sık yahut daha sıkı idman yaparak geliştirebileceğiniz ve yol boyunca basitçe takip edebileceğiniz bir şeydir.

Afib Geçmişi

Yakın vakitte, kalbinizin AFib belirtileri gösterdiği süreyi size iddia eden AFib Geçmişi’ni duyurduk. Bu çok kıymetli zira araştırmalar AFib’de harcanan vaktin, semptomların şiddeti, ömür kalitesi problemleri ve komplikasyon riski ile bağlantılı olabileceğini göstermiştir.

AFib Geçmişi ayrıyeten kullanıcıların uyku, idman ve tartı üzere AFib için harcanan süreyi etkileyebilecek belli hayat faktörlerini izlemesine imkan tanır.— Tarihi olarak, AFib fazla mesaisini izlemenin yahut bunları kıymetli hayat faktörleriyle karşılaştırmanın kolay bir yolu olmamıştır. Artık bunu yalnızca bir Apple Watch takarak yapabilirsiniz.

AFib Geçmişi, hem Apple Watch tıpkı vakitte FDA onaylı bir referans aygıtı takan iştirakçilerle yapılan bir klinik çalışmada doğrulandı. Bu çalışma, Apple Watch ile referans aygıt içindeki haftalık ölçümlerdeki ortalama farkın %1’den az olduğunu gösterdi.

Bu özellik şu anda ABD, Avustralya, Kanada, Avrupa, Hong Kong, Meksika, Güney Afrika, Birleşik Krallık ve daha fazlası dahil olmak üzere 100’den çok ülke ve bölgede kullanılabilir.